Banské Bystrice 22. december 2016 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Súčasný riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici, Stanislav Mičev zvažuje svoju kandidatúru na post župana BBSK. Voľby do vyšších územných celkov sa budú konať na budúci rok na jeseň a mainstreamové médiá už teraz považujú Mičeva za hlavného súpera voči súčasnému županovi Banskobystrického samosprávneho kraja, Mariánovi Kotlebovi. Mičev sa však najnovšie zviditeľnil vyjadrením, keď odmietol “biele Slovensko”, namiesto toho chce Slovensko farebné.

Na snímke riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Stanislav MičevNa snímke riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Stanislav Mičev

Stanislav Mičev sa v rozhovore pre portál Aktuality.sk venoval hlavne súčasnému predsedovi BBSK. Podľa tohto riaditeľa múzea SNP sa označenie niekoho za fašistu stalo klišé. Na Mariána Kotlebu toto označenie však podľa Mičeva skutočne platí:

“Na sociálnych sieťach čítam, že Porošenko je fašista, Trump je fašista, dokonca, že Kiska je fašista. Stáva sa akousi nálepkou, že každého, kto je iného názoru, označíte za fašistu. Ale u Kotlebu to takto nie je,” povedal Mičev.

Tento bojovník proti fašizmu však nechce stavať svoju kampaň na ideologickej rovine:

“Ak budem kandidovať, nechcem a ani nebudem stavať koncept svojej volebnej kampane na ideologických rozdieloch. Ľudia to nevnímajú ako problém. Najmä mladí nie.”

Mičev sa taktiež pustil do hodnotenia práce súčasného župana BBSK, Mariána Kotlebu. Pozitíva tam nevidí takmer žiadne. Za negatíva označil Kotlebovo rodinkárstvo, nevenovanie sa sociálnym veciam a domy sociálnych služieb a rôzne zariadenia pre postihnutých sú podľa Mičeva v katastrofálnom stave. Nepáči sa mu ani kvalita opravy ciest.

Samotný Marián Kotleba má ale na svoju prácu v BBSK úplne iný názor. Na sociálnych sieťach sa pochválil rekordným znížením dlhu a to až o 12 miliónov eur za obdobie dvoch rokov a taktiež rekordným množstvom opravených ciest v celkovej dĺžke až 90 kilometrov. Kotleba sa pokúšal urobiť pokrok aj v sociálnej oblasti, aj keď kompetencie župana sú tam veľmi malé. Napriek tomu Kotleba podľa vlastných slov zamestnal približne 100 ľudí v projekte s názvom “krompáče a lopaty”. Vláda mu ale vraj hádzala “polená pod nohy”, preto musel tento zaujímavý projekt skončiť.

Stanislav Mičev chce ísť do volieb ako nezávislý kandidát, no nepohrdne ani podporou štandardných strán. Už dnes sa otvorene hovorí o strane SMER, ktorá by tohto kandidáta mala podporiť.

Na záver Mičev povedal, ako chce v blížiacich sa župných voľbách poraziť Mariána Kotlebu:

“Môžem vám sľúbiť, že nebudem robiť žiadne vlakové hliadky, nechcem postaviť plot, nechcem zaviesť povinnú vojenskú dochádzku pre všetkých mladých ani stavať vojsko na južných hraniciach Slovenska. Nechcem biele Slovensko, chcem farebné Slovensko.”

Riaditeľ múzea SNP týmto vyjadrením zrejme narážal na už známy Kotlebov výrok o Slovensku, “kresťanskom a bielom”, čo je mimochodom výrok prebratý od Slovenského národného buditeľa Andreja Hlinku. Stanislav Mičev však biele Slovensko odmieta a chce Slovensko farebné. Je otázne, čo presne myslel pod týmto pojmom, ak ale chce nasledovať krajiny západnej Európy a pustiť sem mimoeurópskych imigrantov, stačí sa pozrieť na teroristické útoky, ktoré v poslednom období sužujú napríklad farebné Nemecko.

Samuel Gdovin