V danom životopise sú totiž niektoré fakty z kráľovho doterajšieho života, ktoré sa síce objavili v západnej tlači, ale v Thajsku sú tabu. Urážka panovníka a monarchie alebo ich zneváženie sú v Thajsku ťažkým zločinom, ktorý sa trestá až 15 rokmi väzenia.

Kauzou sa teraz zaoberá thajská vláda. Jej premiér Prajut Čan-o-Ča dnes na tlačovej konferencii v Bangkoku vyhlásil, že v prípade podozrenia z urážky kráľovského majestátu pre BBC neplatia žiadne výnimky. Spresnil, že ak má BBC pobočku v Thajsku a pracujú pre ňu thajskí novinári, potom budú v tomto prípade vyšetrovaní kvôli porušeniu zákonov. Prajut jednoznačne vyhlásil, že bol spáchaný trestný čin.

Zatiaľ nie je jasné, či thajské úrady budú viesť vyšetrovanie len voči thajským občanom pracujúcim pre BBC, alebo aj proti nethajským novinárom BBC sídliacim v Thajsku. Nemenovaný zdroj z thajskej vojenskej vlády pre agentúru DPA uviedol, že „thajská sekcia BBC je (jej) terčom ako prvá, pretože má pobočku v Thajsku a daný príspevok bol v thajčine“. Ďalším krokom podľa zdroja bude list adresovaný britskému veľvyslanectvu v Thajsku, keďže thajská sekcia patrí pod spoločnosť sídliacu v Británii.

Thajská redakcia BBC sa zatiaľ zdržiava komentárov. Jej spravodajca pre juhovýchodnú Áziu Jonathan Head podľa miestnych médií informoval, že v bangkockej redakcii sa objavili policajní vyšetrovatelia, ktorí však neuviedli dôvod svojej návštevy.  Hlavní poskytovatelia internetu v Thajsku medzičasom zablokovali prístup svojim klientom k danému materiálu BBC. Zákazníci iných providerov si však kontroverznú stať môžu prečítať ešte aj dnes, a to na webovej stránke BBC i na jej facebookovej stránke.

Agentúra DPA uviedla, že polícia uplynulú sobotu zadržala prominentného opozičného aktivistu Džatupata Bunpattararaksu. Podľa nej sa tak stalo pre podozrenie z urážky kráľovského majestátu, ktorej sa dopustil zdieľaním kráľovej biografie z dielne BBC. Aktivistu neskôr z väzby prepustili na kauciu.