Washington/Peking 8. mája 2019 (HSP/Topcor.ru/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Portál topcor si kladie otázku či sa čoskoro náhodou nestaneme svedkami novej čínsko-americkej obchodnej vojny

Na snímke Donald Trump

Žiadna dohoda s Čínou nebude, lebo… Donald Trump opäť šokoval celý svet svojím jediným príspevkom na sociálnej sieti, kde v Twitteri uviedol, že žiadna dohoda s Číňanmi nebude. Úplne tak vyčiarkol celé niekoľkomesačné úsilie amerických a čínskych vyjednávačov, ktorí krvopotne rokovali niekoľko mesiacov, aby dospeli aspoň čiastočne k nejakému konsenzu a kompromisu.

Stačí však Trumpa na chvíľu nechať bez dozoru, s prístupom na sieť a škandál je na svete. Takže čo, máme sa obávať obchodnej vojny medzi USA a Čínou, alebo si môžeme spokojne vydýchnuť, pretože obchodná vojna nebude, ale nastane taký obchodný boj za mier, že budú franforce lietať?

Ešte pred nedávnom sa Donald Trump zadúšal optimizmom a hovoril o pozitívnych príznakoch, nebývalom progrese v rozhovoroch s Číňami, takže ho musel nabádať k opatrnosti americký minister obchodu Wilbur Ross, ktorý tvrdil, že existuje možnosť dosiahnuť s Čínou dobrú dohodu a je možné spoločne rozumne regulovať existujúce rozpory.

Pomerne pozitívne sa na možnosť čínsko-americkej dohody dívali aj v Pekingu a teraz všetko padlo len kvôli jednej Trumpovej reakcii. Po celom svete vidíme pád burzovných indexov a Číňania, ktorí sú zvyknutí na sebaovládanie, v duchu zúria a musia sa veľmi snažiť, aby adresovali Trumpovi dôstojnú odpoveď a nepovedali to, čo si v skutočnosti myslia.

Čo vlastne Trump urobil? Dňa 5.5.2019 na Twitteri publikoval, že od 10.5.2019 zvýši clá na všetok čínsky export do USA z dnešných 10% na 25% (cca 200 miliárd USD). A to ešte nie je všetko, už má aj ďalšie plány, pretože stále existuje pomerne široký segment čínskych tovarov, na ktoré je možné uvaliť clo.

Číňania spravili v rokovaniach len jednu chybu, boli ochotní hľadať kompromis a to aj napriek tomu, čo im Američania urobili v súvislosti s Huawei. Američania tak zistili, že Číňania majú snahu dohodnúť sa, a preto tlačia ďalej. Ak by Číňania reagovali tvrdo, Američania by sa museli prispôsobiť. Slušné správanie považujú Američania za prejav slabosti, vo vzťahu k Vietnamu takisto začínali na stupnici arogantnosti veľmi vysoko, na konci konfliktu sa už však Američania správali krotko a úslužne.

Trump na Twitteri tvrdí, že každoročne prichádzajú Američania od 600 do 800 miliárd USD, 500 miliárd USD strácajú kvôli dohodám s Čínou, takýto stav je neprijateľný a treba ho podľa Donalda Trumpa zmeniť. Trump je presvedčený, že clá na čínske vysokotechnologické produkty, ktoré Američania prijali približne pred 10 mesiacmi výraznejšie pomohli americkej ekonomike. Trumpa takisto teší, že k tomu, aby presadzoval svoje predstavy ohľadne zavádzania amerických ciel nepotrebuje súhlas Kongresu.

Číňania už na kroky amerického prezidenta Trumpa reagovali. Podpredseda vlády Číny Liu He odložil svoju návštevu do USA o tri dni, časť odborníkov predpokladá, že možno vôbec do USA Číňania nepôjdu. Americký minister financií Stephen Mnuchin ktorý označil rokovania s Číňanmi za povzbudivé si chytá hlavu, pretože Trump všetko čo sa dosiahlo jednoducho eliminoval.

Dokonca už aj časť amerických expertov tvrdí, že Trump svojim prístupom dosiahol presný opak ako chcel. A keď k tomu ešte prirátame provokáciu amerických bojových lodí Preble a Chung Hoon, ktoré 4.5.2019 demonštratívne manévrovali vo vzdialenosti 12 míľ od Spratleyových ostrovov, pričom americkí politici tvrdili, že cieľom tejto americkej kampane je brzdiť “morské ambície” nemenovanej krajiny, na čo Čína reagovala takmer okamžite a pomerne ostro slovami, aby prestali okamžite Američania narušovať suverenitu Číny a zastavili svoje provokácie, tak sa nám objavuje obraz značne vyhrotených vzťahov medzi oboma krajinami.

Američania sa nevedia zmieriť s tým, že svet už nie je jednopolárnym a v multipolárnom svete Rusi, Čína a iné krajiny jednoducho už odmietajú plniť americké predstavy.

Problém Američanov spočíva v tom, že sa už nedokážu správať ako civilizovaní partneri a nie sú schopní riešiť problémy pri rokovacom stole. Už si zvykli využívať “nátlakovú diplomaciu zbraní”. Lenže keď niekto neustále vyťahuje pri každej príležitosti zbraň, vyhráža sa a nakoniec nevystrelí, nakoniec všetci pochopia že blufuje a raz môže byť odpoveď veľmi rýchla, tvrdá a prekvapivá.

Číňania majú dostatok možností, ako Američanom bolestne odpovedať, zápas medzi Čínou a USA však určite ovplyvní ekonomický vývoj vo svete. Ale svet už nechce byť rukojemníkom v amerických rukách a svet čoraz rozhodnejšie začína odmietať americký nátlak, podobne ako ho odmietajú Rusi a Číňania. Trumpove kroky budia v Číňanoch dojem, že si ich Američania absolútne nevážia a ťažko komunikovať zmysluplne s niekým, komu nemožno dôverovať.

Američania sa obávajú čoraz silnejšieho prieniku Číny na americké trhy. Už dnes sú Američania závislí na čínskych výrobkov takmer vo všetkých oblastiach hospodárskeho vývoja, dokonca Číňania už vstúpili aj do takej dôležitej oblasti, akou sú americké ozbrojené sily. Bez čínskych komponentov surovín či know how by už dnes rozvoj amerických ozbrojených síl nebol možný. Že to Američania vnímajú ako ohrozenie vlastnej bezpečnosti? Majú pravdu, Číňanov si však do svojho strategického priestoru pustili sami.

Zdroj