New York 27. septembra 2018 (HSP/Foto Facebook)
 
Stály zástupca Ukrajiny v OSN Vladimír Jeľčenko požiadal, aby rokovania o situácii na Donbase boli premiestnené z Minska do iného hlavného mesta. Ukrajinský predstaviteľ tvrdí, že Bielorusko voči Ukrajine stále zaujíma neobjektívnu pozíciu a počas všetkých hlasovaní v OSN vždy hlasuje proti návrhom Ukrajiny

Na snímke stály zástupca Ukrajiny v OSN Vladimír Jeľčenko

„Myslím si, že je na čase urobiť seriózne závery z toho, akú pozíciu zaujíma Bielorusko. To sú naši susedia, bývalí partneri v SNŠ, preto nemôžem pochopiť, prečo hlasujú proti. Už si nepamätám, kto to navrhol, ale podporujem tento návrh: rokovania o Donbase treba preložiť z Minska do iného hlavného mesta,“ podčiarkol ukrajinský diplomat.
Prízvukoval, že pozícia Minska, ktorý tvrdí, že zachováva neutralitu tak ťažkú pre Bielorusko vyzerá dosť podivne: „O akej neutralite to hovoria? Pri celej mojej úcte k bieloruskej diplomacii, môžem povedať, že Bielorusi jednoducho chronicky hlasujú proti všetkým našim návrhom a ideám, proti všetkým našim iniciatívam, dokonca proti tým, ktoré sa netýkajú konfliktu s Ruskom. Toto už svedčí o určitej pozícii celej krajiny,“ zdôraznil Vladimír Jeľčenko.
Ukrajinské stále zastupiteľstvo v OSN na svojej facebookovej stránke uviedlo, že za zaradenie do programu rokovaní prebiehajúceho 73. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré svoju prácu začalo minulý týždeň, témy „Situácia na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny“ hlasovalo 68 krajín a 13 hlasovalo proti. Medzi tými, ktorí hlasovali proti, boli: Rusko, Kazachstan a Bielorusko.
Eugen Rusnák
Príspevok Stály zástupca Ukrajiny v OSN: „Rokovania o situácii na Donbase treba premiestniť z Minska do iného hlavného mesta kvôli neobjektívnosti Bieloruska“ zobrazený najskôr Hlavné správy.