New York 24. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP File)
 

Teroristická organizácia Islamský štát dostáva v Sýrii zbrane od polooficiálnych štruktúr spojených dokonca aj s tajnými službami jednotlivých krajín, vyhlásil vo štvrtok stály zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja

Na snímke bojovníci Islamského štátu

“Aj naďalej pribúdajú dôkazy toho, že sa zbrane IS dodávajú zvonka, okrem iného prostredníctvom pololegálnych štruktúr, alebo dokonca pod záštitou tajných služieb jednotlivých krajín,” povedal Nebenzja.
Pripomenul, že za podpory Ozbrojených síl Ruska bolo (v Sýrii) oslobodených vyše 1,4-tisíc dedín a miest, vyše 96% územia prešlo pod kontrolu vládnych vojsk a oddielov ľudovej domobrany.
“V dôsledku toho sa už mohlo vrátiť do vlasti viac ako 1,5 milióna sýrskych utečencov,” uviedol diplomat.
Varoval tiež, že miesto IS môže zaujať iná teroristická organizácia – al-Káida. Podľa jeho slov zníženie aktivity IS dodalo odvahu al-Káide, ktorej financovanie je 20 až 40 miliónov dolárov mesačne. Podotkol, že táto skupina upevňuje styky so svojimi pobočkami v severnej Afrike, snaží sa kontrolovať tamojší kriminálny obchod a tiež investuje do agrárne priemyselných holdingov afrických krajín.
 

Príspevok Stály zástupca Ruska pri OSN uviedol, odkiaľ Islamský štát získava zbrane zobrazený najskôr Hlavné správy.