Moskva 1. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Nancy Siesel)
 
Rusko muselo v Bezpečnostnej rade OSN použiť právo veta pre americký návrh rezolúcie ohľadom Venezuely. Uviedol to stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja

Na snímke Vasilij Nebenzja

Boli sme nútení využiť právo veta, keďže americký návrh nie je zameraný na riešenie problémov vo Venezuele, vysvetlil Nebenzja.
Podľa jeho slov bol predstavený alternatívny návrh rezolúcie, ktorý by mohol Venezuelčanom pomôcť riešiť ich problémy samostatne, teda bez vonkajšieho zasahovania.
Návrh USA ponúkal možnosť realizovať vo Venezuele nové prezidentské voľby pod medzinárodným dohľadom. Ruský návrh ponúkal opak, teda zachovať nezávislosť a zvrchovanosť štátu a vyriešiť súčasnú situáciu pomocou tzv. mechanizmu Montevideo.
Návrh Moskvy však rovnako nebol na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN prijatý. Celkom sedem krajín hlasovalo proti, štyri hlasovali za a zvyšok sa zdržal hlasovania.
Na konci januára sa venezuelská opozícia pokúsila o štátny prevrat a šéf opozície Juan Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Tento krok podporili Spojené štáty a viacero ďalších krajín. Legitímneho prezidenta Venezuely Nicolasa Madura podporilo Rusko, Mexiko, Čína, Turecko, Indonézia a ďalšie štáty.
 
Príspevok Stály predstaviteľ Ruska pri OSN vysvetlil, prečo vetoval rezolúciu USA ohľadom Venezuely zobrazený najskôr Hlavné správy.