Bratislava  8. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Maurizio Degl’ Innocenti, screenshot YouTube)
 
8. septembra
Medzinárodný deň gramotnosti
Narodenia

Na kombosnímke hrdinovia kultového seriálu Star Trek a socha Dávida

1841 – narodil sa český hudobný skladateľ Antonín Dvořák, spolu s Bedřichom Smetanom zakladateľ českej modernej hudby. Ťažisko jeho prác je v symfonických dielach. Napísal 9 symfónií, z ktorých najznámejšia je 9. e-moll Z Nového sveta známa aj ako Novosvětská. Napísal tiež opery, napríklad Jakobín, Čert a Káča, Rusalka, symfonické básne – Slovanské tance a mnohé ďalšie diela. V rokoch 1892 – 1895 bol riaditeľom Národného konzervatória v New Yorku. Zomrel v roku 1904.
1873 – narodil sa francúzsky spisovateľ Alfred Jarry, predchodca surrealizmu. Autor groteskných, sarkastických divadelných hier Kráľ Ubu, Mesalina, Nadsamec. Zomrel v roku 1907.
1925 – narodil sa anglický herec Peter Sellers, vl. m. Richard Henry Sellers. Známym sa stal vďaka komédii Myš, ktorá revala, celosvetovú slávu mu ale priniesla postava komisára Clouseaua v sérii filmov o Ružovom panterovi. Zaujal i v ďalších snímkach, ako napríklad Lolita, Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu, Večierok a i. Na konte mal tri nominácie na Oscary – z roku 1960 ako spolutvorca krátkeho filmu The Running Jumping & Standing Still Film a z rokov 1965 a 1980 za hlavné roly v snímkach Dr. Divnoláska a Bol som pri tom. Zomrel v roku 1980.
1943 – narodil sa český herec Václav Postránecký. Kariéru začínal v Slováckom divadle v Uherskom Hradišti. Neskôr pôsobil v Štátnom divadle v Brne a v Mestských divadlách pražských, pričom od roku 1979 je členom Národního divadla. Televízni diváci a diváčky ho môžu poznať najmä vďaka seriálom 30 případů majora Zemana, Cirkus Humberto, Bylo nás pět, Četnické humoresky, Náves či Vinaři. Hral tiež v jednom z najobľúbenejších českých filmov S tebou mě baví svět a v snímkach Jak se budí princezny, Létající Čestmír, Černí baroni, Konto separato, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Hranaři, Dočkáme sa Ježiška?, Strašidlá, Bezva ženská na krku a i.
1971 – narodil sa anglický herec Martin Freeman. Známy je najmä ako John Watson zo seriálu Sherlock, v ktorom účinkuje od roku 2010 a vyniesol mu Primetime Emmy a televíznu cenu BAFTA, ako Bilbo Bublík z trilógie Hobit Petra Jacksona a tiež ako Everett K. Ross z marvelovských komiksoviek Captain America: Občianska vojna a Čierny panter. Objavil sa aj vo filmoch Láska nebeská, Súmrak mŕtvych, Stopárov sprievodca po Galaxii, Krádeže a vlámania, Jednotka príliš rýchleho nasadenia, Neriadená strela, Na konci sveta, Ghost Stories alebo Cargo. Za výkon v prvej sezóne miniseriálu Fargo ho v roku 2014 nominovali na Primetime Emmy a v roku 2015 aj na Zlatý glóbus.
1971 – narodil sa americký herec David Arquette. Známy je predovšetkým z hororovej série Vreskot, no zahral si aj v snímkach Na plný plyn, Vyhladovaní, Nepobozkaná, Šedá zóna, Útok pavúkov, Darwinove ceny alebo Krvavý tomahavk.
1979 – narodila sa americká speváčka Pink, vl. m. Alecia Beth Moore. Debutovala v roku 2000 albumom Can’t Take Me Home. Nasledovali štúdiovky M!ssundaztood, Try This, I’m Not Dead, Funhouse, The Truth About Love, Beautiful Trauma a tiež nahrávka Rose Ave., ktorú vydala ako členka dua You+Me s kanadským hudobníkom Dallasom Greenom. Na konte má tri ceny Grammy.
1987 – narodil sa americký rapper Wiz Khalifa, vl. m. Cameron Jibril Thomaz. Debutoval v roku 2006 nezávislým albumom Show And Prove, po ktorom nasledovala nahrávka Deal Or No Deal. Preslávil sa však až hitom Black And Yellow, ktorý sa nachádza na tretej štúdiovke Rolling Papers. Okrem toho má na konte album Mac & Devin Go To High School, ktorý nahral so Snoop Doggom, a tiež nahrávky O.N.I.F.C., Blacc Hollywood a Rolling Papers 2. Dosiaľ si vyslúžil 10 nominácií na Grammy.
1989 – narodil sa švédsky DJ a hudobný producent Avicii, vl. m. Tim Bergling. Na hudobnej scéne sa pohyboval od roku 2006. V roku 2013 vydal debutový album True, ktorý obsahuje single Wake Me Up, Hey Brother, You Make Me, Addicted to You a Lay Me Down. O dva roky neskôr naň nadviazal nahrávkou Stories. Medzi jeho hity patrí napríklad aj singel Levels. Počas kariéry spolupracoval s hviezdami ako Madonna, Robbie Williams, David Guetta, Wyclef Jean či Nile Rodgers. Na konte má American Music Award, Billboard Music Award, dve MTV Europe Music Awards či dve nominácie na Grammy. Americký magazín Forbes ho v roku 2016 zaradil do zoznamu najsľubnejších mladých Európanov. Zomrel v apríli 2018.
 
Úmrtia
1921 – zomrel český lekár, psychiater, profesor Univerzity Karlovej Jan Janský. Klasifikoval štyri krvné skupiny, čo publikoval v roku 1907 v práci Hematologická studie u psychotiků. Narodil sa v roku 1873.
2003 – zomrela nemecká filmová režisérka Leni Riefenstahl, ktorej tvorba je spojená s nacistickým Nemeckom. Obdivovala Adolfa Hitlera a na jeho žiadosť nakrúcala propagandistické dokumentárne filmy o zjazdoch NSDAP – Víťazstvo viery, Triumf vôle a o olympiáde v Berlíne v roku 1936 – dvojdielny film Olympia: Prehliadka národov a Oslava krásy. Po vojne bola vo väzení, prišla o majetok i filmový archív a internovali ju vo francúzskom internačnom tábore. V neskorších rokoch sa venovala fotografii, vytvorila knihy o domorodcoch z južného Sudánu i podmorskom svete. Narodila sa v roku 1902.
2009 – zomrel dánsky fyzik Aage Niels Bohr. Špecializoval sa na teóriu atómového jadra, kvantovú a jadrovú fyziku. V roku 1975 získal spolu s Benom Mottelsonom a Jamesom Rainwaterom Nobelovu cenu za fyziku za objavy v oblasti teoretickej fyziky, predovšetkým za zovšeobecnený model atómového jadra a za výskum jeho štruktúry. Bol synom fyzika Nielsa Bohra. Narodil sa v roku 1922.
 
Ostatné udalosti
1504 – na Piazza della Signoria v talianskej Florencii odhalili Michelangelovu sochu Dávida.
1563 – Bratislava sa stala korunovačným mestom. Rozhodnutím cisára Ferdinanda I. tu za uhorského kráľa korunovali jeho syna, nemeckého a českého kráľa Maximiliána II. Korunovácie sa v Bratislave konali do roku 1830 a bolo ich 19.
1966 – odvysielali prvú časť kultového sci-fi seriálu Star Trek s názvom The Man Trap. Séria, v súčasnosti známa aj ako Star Trek: The Original Series, sa skončila 3. júna 1969 epizódou Turnabout Intruder. Neskôr vznikol aj animovaný seriál, hrané série s podtitulmi The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager, Enterprise, Discovery a viacero filmov.
1967 – v Bratislave sa konalo prvé Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) – medzinárodná prehliadka knižnej ilustrácie pre deti.
 
Príspevok Stalo sa 8. septembra: Prvýkrát videný Star Trek i socha Dávida zobrazený najskôr Hlavné správy.