Stalinove húfnice udreli proti teroristom v Sýrii

Aleppo 18. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/ Iliya Pitalev)

Húfnice M-30 vzor 1938 boli videné v bojoch na juhu sýrskej provincie Aleppo. Video, na ktorom možno vidieť streľbu týchto prastaručkých zbraní, ktorý sestry si zastrieľali ešte na wehrmacht, bolo uverejnené na serveri YouTube.
Ilustračné foto

V popise videa sa uvádza, že stalinové 122 mm húfnice použili sýrske vojská a ich spojenci počas stretov s ozbrojencami v okolí sídiel Dirm ek Sajala a Ubajdí západne od mesta Chanzir.
Ako uvádza denník vestník Mordovia, hoci táto zbraň v porovnaní s húfnicami Msta-B, ktoré sa tiež využívajú v operáciách na sýrskom bojisku, už zostarla, stále dokáže efektívne bojovať proti teroristom.
To, že sýrska armáda počas ozbrojeného konfliktu musela využívať sovietskej zbrane, ktoré boli vyvinuté ešte v 30. rokoch minulého storočia, sa zistilo na konci novembra. Jednalo sa okrem iného o 152 mm húfnice ML-20 vzor 1937 a húfnice M-30, ktoré sú podľa sýrskych delostrelcov “svojimi charakteristikami” neprekonané.
Do Sýrie húfnice ML-20 a M-30 dodával Sovietsky zväz a svoje využitie našli v lokálnych konfliktoch. Podľa informácií z otvorených zdrojov v roku 2012 sýrska vládna armáda mala vo výzbroji niekoľko desiatok húfnic ML-20 a M-30. Okrem toho podľa niektorých údajov Rusko tieto húfnice do republiky dodával v rokoch 2016-2017.
Video si môžete pozrieť tu

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)