Bratislava 14. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Na slovenskom trhu ojazdených automobilov je ešte stále možné ľahko dosiahnuť úpravu najazdených kilometrov na odometri. Konštatuje to Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA)

Ilustračné foto

Okrem návodov na internete, ako si s tým poradiť svojpomocne, ponúkajú totiž podľa spolku túto možnosť aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú napríklad tunningom automobilov či klasické autoservisy. Zákon, ktorý zakazuje stáčanie odometrov pod hrozbou pokuty od 5 000 do 50 000 eur, bol pritom parlamentom schválený už pred štyrmi rokmi.

Ak zobrazovaný stav odjazdenej vzdialenosti nezodpovedá skutočnosti, mal by majiteľ pri prípadnom predaji vozidla túto skutočnosť oznámiť novému majiteľovi. „Ak mu túto informáciu zatají, dopúšťa sa nezákonného konania s právnymi následkami. Viacero firiem, ktoré majú vo svojom portfóliu služby ponúkajúce pretáčanie, sa pokúšajú ochrániť pred trestným postihom tvrdením, že v prípade vykonania služby spojenej so zmenou stavu odometra, nenesú žiadnu zodpovednosť, ak majiteľ túto skutočnosť zatají,“ informuje SOVA.

Stáčanie kilometrov je podľa predsedu združenia Júliusa Petrusa veľmi výnosný biznis. „Podľa odhadov je na slovenských cestách obrovské množstvo vozidiel s upraveným odometrom a tieto automobily len tak, zo dňa na deň nezmiznú. Snažíme sa o to, aby nové stočenky pribúdali čo najmenej. Na našich stránkach radíme občanom, ako si overiť informácie o najazdených kilometroch, upozorňujeme ich na fiktívne a podvodné inzeráty a poskytujeme databázu VIN kódov, kde si môžu dohľadať históriu vozidla. Najväčším zdrojom stočených áut sú dlhodobo dovozy, pri ktorých odborníci odhadujú mieru manipulácie až na 90 %,“ dodal Petrus.

Každý záujemca o vozidlo má v súčasnosti možnosť overiť stav odometra v registri prevádzkových záznamov vozidla. Záujemcovia o kúpu môžu požadovať od predávajúceho jeho výpis vo forme ODO-Passu. Ak súkromná alebo fyzická osoba predáva vozidlo, ktorého odometrom sa v minulosti manipulovalo, je predávajúci ODO-Pass povinný priložiť k predávanému autu. Nepoctivému predajcovi hrozí vysoká pokuta, ktorá sa môže pohybovať v rozmedzí od 3 000 do 100 000 eur. Momentálne je slovenská národná databáza prepojená s holandskou a belgickou.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj