Kolombo 14. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eranga Jayawardena)
 
Srílanský najvyšší súd uznal, že prezident Maithrípála Siriséna porušil ústavu, keď nariadil rozpustenie parlamentu a vyhlásil nové voľby. Sedem sudcov sa zhodlo na verdikte, pričom citovali ústavný dodatok z roku 2015, podľa ktorého na to prezident nemal právo

Na snímke srílanský prezident Maithrípála Siriséna

Politická kríza v krajine sa začala v októbri, keď prezident zosadil premiéra Ranila Vikramasingha a na jeho miesto vymenoval bývalého prezidenta Mahindu Rádžapaksu. Ten sa snažil získať väčšinu v parlamente, no neuspel. Siriséna následne nariadil jeho rozpustenie a vyhlásil voľby, čo však zastavil najvyšší súd. Premiérovi sa odvtedy dva razy nepodarilo získať dôveru parlamentu a prezident nechcel do funkcie opäť vymenovať Vikramasingha, a to aj napriek kritike, že jeho konanie je protiústavné. Odvolaný premiér však v stredu uspel v parlamentnom hlasovaní o dôvere. Za politika sa postavilo 117 z 225 členov parlamentu.
Poslanci sa teraz môžu pokúsiť o zosadenie prezidenta, na čo však potrebujú dvojtretinovú väčšinu v parlamente, no Vikramasinghe disponuje len relatívnou väčšinou.
 
Príspevok Srílanský najvyšší súd uznal, že prezident porušil ústavu zobrazený najskôr Hlavné správy.