Belehrad 17. júna 2019 (HSP/politobzor/Foto:TASR-Michal Svítok)

Srbský prezident Aleksandar Vučić sa dostal do nezávideniahodnej situácie. Vymyslel si, podľa jeho mienky, najlepší plán, ako usporiadať vzťahy medzi Srbskom a Kosovom, ale tento jeho plán nevonia fakticky nikomu: ani Srbom, ani Albáncom, ani Kosovčanom, ani angažovaným štátom či zoskupeniam – Rusku, USA, Európskej únii, susedom v balkánskych krajinách, jednoducho nikomu. Všetkým stranám, prirodzene, Vučićov plán nevyhovuje z odlišných dôvodov

Na snímke Aleksandar Vučič

Aleksndar Vučić stále opakuje, že návrhy na rozhraničenie Srbov a Albáncov majú byť na programe všetkých dôležitých rokovaní o budúcnosti ako Kosova, tak aj Metochije. Avšak táto jeho idea akosi nevonia takmer nikomu ako na Západe, tak aj doma, v Srbsku.

Vučić veľa razy opakoval, že každý deň kladie západným lídrom tú istú otázku: „Čo urobíme s Kosovom?“ a nedostáva žiadnu zrozumiteľnú odpoveď. Analytici prízvukujú, že príčinou je skutočnosť, že zatiaľ neexistuje jednotný názor alebo riešenie tejto problémy.

„Téma rokovaní a dlhodobých dohôd s Albáncami v každom prípade bude stále aktuálna. Nech si kompetentní a múdri ľudia riešia tento problém. Dokonca je mi tak trochu ľúto, že nebudem mať možnosť zúčastniť sa na tomto procese. Veď kvôli tomu, aby sa podarilo vyriešiť tento dlhodobý problém, bol som ochotný prevziať na seba väčšiu časť odsúdenia a negatívneho postoja našich občanov,“ priznal v rozhovore pre domácu televíznu stanicu RTS srbský prezident.

Podľa neho s pomocou podobných dohôd o rozhraničení Srbov a Albáncov by sa podarilo zabezpečiť slobodu a bezpečnosť väčšej časti Srbska a, prirodzene, srbskej menšiny v Kosove a Metochii. Vučić prízvukuje, že kvôli splneniu prospešných a dobrých cieľov je pripravený znášať kritiku a nepriazeň časti Srbov.

„Západné krajiny chcú úprimne pomôcť, ale absolútne nevedia, čo majú robiť s Kosovom a ďalšími otázkami, ktoré sa týkajú Západného Balkánu. Ja im otvorene hovorím do očí, že sa nevedia dohodnúť ani medzi sebou. Ako by potom dokázali nás zmieriť? Pozície strán sa stále menia. Po stretnutiach s Francúzmi Američania tvrdia jedno, ale po rokovaniach s Nemcami úplne iné. Každý si ťahá kus „paplónu“ na seba: Francúzi a Nemci, Američania a Rusi,“ zdôraznil Vučić.

„Musím sa priznať, že mne osobne sa skôr pozdáva americká pozícia, ktorá je skoordinovaná s EÚ, než iniciatívy Ruska. Každá strana má vlastné predstavy, ale výsledkom je zamrazený konflikt. Mojim hlavným cieľom je, aby medzi Srbmi a Albáncami neexistovali hranice a ľudia by sa mohli slobodne pohybovať, takisto by bol slobodný pohyb tovaru a kapitálu. Chcem, aby kosovskí Srbi boli v bezpečnosti a aby si Srbsko zachovalo kontrolu nad zdravotníctvom a vzdelaním na severe Kosova,“ vysvetlil Vučić.

Dokonca aj väčšina domácich analytikov a médií tvrdí, že je to utópia. „Tieto návrhy nikoho nezaujímajú, pretože účastníci rokovaní, samotné strany konfliktu a zástupcovia iných štátov vidia vo vyriešení konfliktu vlastné politické víťazstvo a prirodzene moju porážku,“ zdôraznil srbský prezident Aleksandar Vučić.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj