Priština 12. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
 
Srbský prezident Alexandar Vučič mal skutočne „dobrodružný výlet“: aj napriek vyhrážkam, že ho zatknú, ba dokonca, že naňho spáchajú atentát, predsa absolvoval dvojdňovú návštevu Kosova a Metohije. Vôbec to nemal ľahké.  

Na snímke srbský prezident Alexandar Vučič

Ako uvádzali srbské médiá, na pláne mal návštevu niekoľkých miest a obcí v Kosove a Metohije, kde žije väčšinové srbské obyvateľstvo: Centrum ekológie a rozvoja športu a zastupiteľstvo Červeného kríža v Zubinom Potoku, priehradu vodnej elektrárne Gazivode, poľnohospodársku strednú školu a biznis-fórum v obci Lešak, mesto Zvečan, materskú školu v obce Banje a tiež mal vystúpiť pred obyvateľmi Kosovskej Mitrovice.
Lenže už od samotného začiatku mu začali krížiť plány veteráni takzvanej Osloboditeľnej armády Kosova, policajti a mnohí obyvatelia Kosova. Najprv radikáli a veteráni takzvanej Osloboditeľnej armády Kosova zablokovali všetky cesty, ktoré viedli do obce Banje v okrese Srbica. Preto medzinárodné jednotky KFOR boli stále v pohotovosti.
Druhý deň v Metohiji sa začal tým, že niekoľko stoviek Albáncov, medzi ktorými zasa boli aj veteráni „Kosovskej armády“, zablokovali nákladnými autami a stavebnou technikou všetky cesty do obce Trnava v tom istom okrese Srbica. Miestni Srbi na sociálnych sieťach písali, že v tejto lokalite ráno bolo počuť paľbu z automatov.
V Kosove Alexandar Vučič navštívil Klinické centrum v Kosovskej Mitrovice, sídlisko Slnečná dolina v meste Zvečan a predsa sa pokúsil dostať do obce Banje. To sa mu však nepodarilo. Na trati Zubin Potok – Banje ho zastavila kosovská polícia. Všetky pokusy presvedčiť policajtov boli márne. Príslušníci kosovskej polície tvrdili, že majú nariadené, aby nepustili srbského prezidenta do tejto lokality.
Alexandar Vučič a jeho sprievod sa museli vrátiť do Kosovskej Mitrovice, kde na centrálnom námestí srbský prezident prihovoril k obyvateľom a návštevníkom mesta. Pretože situácia bola dosť napätá, jednotky KFOR boli nútené priblížiť sa k barikádam, ktoré vytvorili kosovskí radikáli, aby sa podarilo zabrániť prípadnému konfliktu a krvavým zrážkam.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Srbský prezident Alexandar Vučič, aj napriek vyhrážkam, absolvoval dvojdňovú návštevu Kosova a Metohije zobrazený najskôr Hlavné správy.