Belehrad 26. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP/ANSA-Ettore Ferrari)
 
Slávny srbský filmový režisér Emir Kusturica reagoval na tvrdú kritiku a mnohopočetné klamstvá, ktoré šíria viaceré európske médiá a politici. S úsmevom si vypočul poznámku od novinárov, že ho nazývajú „ruským špiónom“. Povedal, že to vôbec nie je prekvapivé: „Každý, kto má rád Rusko, je „ruský špión…“

Na snímke režisér Emir Kusturica

„Áno, dnes je každý, kto má dobrý vzťah voči Rusku, „ruský špión“. Vyrastal som s obdivom voči Gagarinovi a Armstrongovi. A nerobil som medzi nimi žiaden rozdiel. A keď prišiel čas a mnohí začali žiadať, aby som sa vzdal Gagarina, tak som to odmietol urobiť. Podobnú kombináciu som neprijal,“ vysvetlil Kosturica.
Poznamenal, že z nejakého dôvodu jeho postoj najviac prekáža Britom. Vysvetlil, že je to asi preto, že Veľká Británia už vyše dvesto rokov sa neúspešne snaží vytlačiť Rusko z Balkánu. Dodal, že dôležitou príčinou úspechu ruského prezidenta Vladimíra Putina na medzinárodnej scéne je čestnosť tohto politika voči svojim blízkym, voči svojmu národu a partnerom.
„Slovo, ktoré vysloví Putin, sa stáva pevnosťou a naopak sľuby a rečičky mnohých západných kolegov, o čom sme sa už veľakrát presvedčili, to sú iba prostitútky,“ zamyslel sa srbský režisér Emir Kosturica.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Srbský filmový režisér Emir Kusturica: „Každý, kto má rád Rusko, je „ruský špión“ zobrazený najskôr Hlavné správy.