Belehrad 26. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Damir Krstičević Twitter)
 
Srbsko zakázalo vo štvrtok chorvátskemu ministrovi obrany Damirovi Krstičevičovi vstup na svoje územie. Podľa agentúry AP ide o odplatu Chorvátsku práve v období, keď narastá napätie medzi oboma balkánskymi rivalmi.

Na snímke Damir Krstičevič

Srbská vláda uvalila zákaz voči Krstičevičovi po tom, čo Záhreb minulý týždeň vyhlásil, že srbský minister obrany Aleksandar Vulin nie je v Chorvátsku vítaný. Vo vyhlásení Srbska sa uvádza, že zákaz pre chorvátskeho ministra obrany je “recipročným opatrením”.
Táto roztržka ďalej zhoršuje napätie medzi bývalými vojnovými nepriateľmi ešte z čias krvavého rozpadu niekdajšej Juhoslávie v 90. rokoch 20. storočia. Chorvátska delegácia napríklad tento mesiac skrátila návštevu Srbska; dôvodom bol incident spôsobený krajným pravičiarom Vojislavom Šešeljom, pripomenula tlačová agentúra AP. Srbský ultranacionalista Šešelj totiž v poslaneckej snemovni srbského parlamentu nadával na delegáciu chorvátskeho parlamentu a pokúsil sa o zhanobenie chorvátskej štátnej zástavy.
Chorvátsko následne oznámilo, že zakázalo Vulinovu návštevu. Ten totiž vyhlásil, že rozhodnutie, či sa zúčastní na Srbmi organizovanom spomienkovom obrade v Chorvátsku, týkajúcom sa druhej svetovej vojny, závisí od srbského prezidenta, a nie od Chorvátska. Vulin je známy svojimi protichorvátskymi postojmi.
 
Príspevok Srbsko zakázalo chorvátskemu ministrovi obrany vstup na svoje územie zobrazený najskôr Hlavné správy.