Belehrad 16. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jonas Ekstromer)

Srbsko udelilo rakúskemu spisovateľovi Petrovi Handkemu najvyššie štátne vyznamenanie Kráľovský rad Karadjordjeho hviezdy za „výnimočný prínos do reprezentovania Srbska v oblasti kultúry“

Na snímke Peter Handke

Informovala o tom v nedeľu stanica Slobodná Európa, podľa ktorej tento krok môže vyvolať pobúrenie v ďalších krajinách západného Balkánu.

„Handke je pre Srbsko skutočným priateľom, ktorý sa prejavil ako zásadový aj v najťažších chvíľach. Handke bezvýhradne obhajoval srbskú pravdu, a to aj vtedy, keď mu to spôsobovalo ťažkosti – aj po tom, ako mu udelili Nobelovu cenu,“ uviedol Sima Avramovič, šéf komisie, ktorá rozhoduje o laureátoch daného ocenenia.

Handke (77) bol podľa stanice Slobodná Európa kontroverzným laureátom Nobelovej ceny. Švédska akadémia udelila Handkemu Nobelovu cenu za „vplyvnú prácu, ktorá lingvistickým dôvtipom skúma perifériu a špecifickosť ľudského poznania“.

Nobelovu cenu za literatúru mu udelili na slávnostnej ceremónii, ktorá sa konala 10. decembra v Štokholme. Podujatie však na protest bojkotovali predstavitelia viacerých krajín vrátane Bosny a Hercegoviny či Kosova.

Množstvo ľudí na Balkáne vníma Handkeho ako obhajcu srbských vojnových zločinov a neochvejného zástancu zosnulého srbského lídra Slobodana Miloševiča počas konfliktov, ktoré nasledovali po zániku Juhoslávie v 90. rokoch.

Handke sa na udeľovaní Kráľovského radu Karadjordjeho hviezdy v Belehrade nezúčastnil; žije vo Francúzsku.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj