Brusel 13. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Srbský premiér Aleksandar Vučič sa dnes v Bruseli nezúčastní na ceremoniáli otvorenia ďalších kapitol prístupových rokovaní s Európskou úniou. Vyjadrí tak protest proti tomu, že Chorvátsko, ale aj ďalšie krajiny blokujú otvorenie jednej z prístupových kapitol.

Na snímke srbský premiér Aleksandar VučičNa snímke srbský premiér Aleksandar Vučič

Vučič už v pondelok naznačil možnosť, že bude bojkotovať tento ceremoniál, ak Chorvátsko bude trvať na odpore voči otvoreniu kapitoly č. 26, týkajúcej sa kultúry a vzdelávania. Záhreb podmieňuje svoj súhlas zlepšením postavenia chorvátskej menšiny v susednom Srbsku.

Diplomatické zdroje z prostredia EÚ medzitým potvrdili, že Chorvátsko v tomto nie je pre Srbov jediným “problémovým susedom”. Nesúhlas s otvorením kapitoly č. 26 vyjadrilo údajne aj Bulharsko a Rumunsko, ktoré žiadajú od Belehradu záruky ohľadne používania cirkevného jazyka pre svoje menšiny žijúce na území Srbska.

Pôvodne sa rátalo s tým, že Srbsko dnes v Bruseli, po prvých dvoch kapitolách otvorených v lete na úvod slovenského predsedníctva v Rade EÚ, otvorí ďalšie tri kapitoly – kapitolu č. 5 (verejné obstarávanie), č. 25 (veda a výskum) a č. 26 (kultúra a vzdelávanie).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.