Srbsko, krajania: Zasadajú pokrajinskí poslanci

Nový Sad 18. apríla 2017 (HSP/Foto: Jasmina Pániková)

V pokrajinskom Zhromaždení prebieha jedenáste zasadnutie poslancov. Najdôležitejšie body sa týkali výročných správ pokrajinského ochrancu občanov – ombudsmana a Pokrajinského ústavu pre rodovú rovnosť.

Pokrajinské zhromaždenie

Pred tým, než začali zasadať, poslanci informovali novinárov, že Borislav Novaković, ktorý bol najprv v čele skupiny DS a potom ako samostatný poslanec, prestúpil do skupiny Alternatíva pre Vojvodinu – Maďarské hnutie. Do tejto skupiny prestúpila aj Zlata Đerićová, ktorá bola v skupine Nové Srbsko. Teraz, namiesto 5 poslancov, táto skupina počíta 7. Predsedníčkou poslaneckej skupiny je Jelena Balaševićová.

Pokrajinský ochranca občanov Zoran Pavlović povedal, že sa v minulom roku viac ako 350 občanov obrátilo na adresu ombudsmana. Keď ide konkrétne o národnostné menšiny sťažnosti občanov sa vzťahovali predovšetkým na nemožnosť používania úradného jazyka a písma a vzdelávanie. V oblasti úradného používania jazyka najviac sťažností sa vzťahujú na zamestnaných v obecných, čiže mestských správach, ktorí nedostatočne dobre ale vôbec neovládajú jazyk národnostnej menšiny, čo predstavuje problém najmä pri matrikárskych službách. Poslanci diskutovali aj o činnosti Pokrajinského ústavu pre rodovú rovnosť.

Jasmina Pániková

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.