Banja Luka 20. septembra 2018 (HSP/Foto:Milovan Bjelica Twitter)
 
Prednášku, s ktorou pred študentmi Ekonomickej fakulty Univerzity v Banja Luke mala vystúpiť veľvyslankyňa USA v Bosne a Hercegovine Morin Kormak a šéf delegácie Európskej únie v tejto krajine Lars Gunnar Wigemark, vedenie univerzity v Banja Luke bolo nútené zrušiť. Srbskí študenti totiž odmietli účasť 

Na snímke Morin Kormak

Zástupca dekana Ekonomickej fakulty Saša Petković pre tlačovú agentúru Srna potvrdil, že študenti neprišli na prednášku: „Boli sme nútení zrušiť túto prednášku z jednoduchého dôvodu, že sme nedokázali zabezpečiť prítomnosť študentov. Nemôžeme im rozkazovať, aby sa zúčastnili na tejto prednáške,“ vysvetlil.
Srbské médiá prízvukujú, že jednou z príčin tohto „štrajku“ bola skutočnosť, že USA uvalili sankcie na profesora Ekonomickej fakulty tejto univerzity Nikolu Špirića, ktorého dali na čiernu listinu a zakázali mu vstup na územie USA. Profesor sa teší veľkej popularite v radoch študentov a svojich kolegov a nepriateľské gesto Spojených štátov študentov nahnevalo.
„Ak náš profesor nemôže navštevovať USA, tak ani naši študenti nechcú byť na prednáške americkej lektorky. Okrem iného, majú aj iné priority, ako počúvať prednášku americkej veľvyslankyne,“ zdôraznil v rozhovore pre agentúru Srna jeden zo zamestnancov univerzity v Banja Luke.
Eugen Rusnák
Príspevok Srbskí študenti sa odmietli zúčastniť na prednáške americkej veľvyslankyne, ktorú vedenie univerzity v Banja Luke bolo nútené zrušiť zobrazený najskôr Hlavné správy.