Toronto 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Young)

Slovenskí hokejisti nepochodili ani v druhom vystúpení na juniorských MS a americkému výberu podľahli 2:5

Na snímke slovenský brankár Matej Tomek vyhadzuje puk do vzduchu po úspešnom zákroku v zápase B-skupiny hokejových MS hráčov do 20 rokov Slovensko - USA v kanadskom Toronte v noci na 29. decembra 2016Na snímke slovenský brankár Matej Tomek vyhadzuje puk do vzduchu po úspešnom zákroku v zápase B-skupiny hokejových MS hráčov do 20 rokov Slovensko – USA v kanadskom Toronte v noci na 29. decembra 2016

V porovnaní s úvodným duelom proti Kanade zlepšili pohyb i streleckú produkciu, nezminimalizovali však počet individuálnych zlyhaní, po ktorých inkasovali v druhej tretine tri góly. Prvý slovenský presný zásah na turnaji zaznamenal obranca Martin Fehérváry, druhý pridal v samom závere Michal Roman.
Zverencov trénera Ernesta Bokroša čaká deň voľna, po ňom nastúpia v noci na sobotu o 1.30 SEČ na kľúčový zápas proti Lotyšsku. Skupinovú fázu zakončia 1. januára o 2.00 proti Rusku.

MS hráčov do 20 rokov, B-skupina:
Slovensko – USA 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)
Góly: 19. Fehérváry (Sádecký, Pataky), 60. Michal Roman (Andrisík, Sádecký) – 11. Laczynski (Cecconi), 17. White (Keller, Jones), 23. Thompson (Roslovic, Bellows), 29. McAvoy (Roslovic, Cecconi), 33. Terry (Kunin, Fitzgerald). Rozhodovali: Burchell (Kan.), Sidorenko – Goľak (obaja Biel.), Suchánek (ČR), vylúčení: 6:2 na 2 min., navyše Lešťan (SR) 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 8391 divákov
zostavy:
Slovensko: Tomek – Fehérváry, Černák, Michal Roman, Hatala, Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Oško, Struška – Bondra, Ružička, Lešťan – Studenič, Miloš Roman, Sloboda
USA: Woll – Ahcan, McAvoy, Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi – White, Keller, Anderson – Thompson, Roslovic, Bellows – Bracco, Kunin, Greenway – Troy, Harper, Foley – Laczynski

Hoci mal úvodný americký nápor ešte väčšiu razanciu než ten kanadský z prvého duelu, vďaka istému Tomekovi sa Slováci mohli odraziť za smelším prechodom do útoku. Po sérii presilovkových šancí USA naskočil Miloš Roman z trestnej lavice, no v brejkovej situácii namieril len do lapačky pripraveného Wolla. Bokrošovi zverenci sa snažili o vytláčanie súperových kombinácií do rohu klziska či k mantinelu, v 11. minúte však nevyhodili čistý puk a inkasovali – neskorú reakciu Hatalu potrestal na dvakrát Laczynski. Potom prišla výborne zohratá slovenská presilovka s množstvom striel i šancí, no namiesto vyrovnania sa skóre zmenilo na druhej strane. Tri minúty pred koncom tretiny zakončil gólom rýchly brejk White. Zlepšeným pohybom i snahou o rýchlu kombináciu si Slováci vypýtali ďalšiu presilovku a tentoraz uspeli – efektnú trojkombináciu zakončil do prázdnej bránky Féherváry.

Univerzitný americký výber na začiatku druhého dejstva absolútne otupil slovenskú tvrdosť v osobných súbojoch. Zo zvýšenej agresivity napokon vzišiel tretí gól, Thompson si prevzal puk chrbtom k Tomekovi, položil si ho na ľad a zavesil. Andersonova nastrelená žŕdka len podčiarkla americkú dominanciu, do zvýšenia gólového rozdielu ju následne pretavila McAvoya delovka od modrej. Favorit potrestal aj zbytočné straty pukov a prepadnutia, ako to názorne v 33. minúte po Hatalovej chybe v strednom pásme predviedol Terry – 1:5. Na druhej strane sa veľa toho neudialo. Brankár Woll po niekoľkých závaroch z prvej tretiny vychladol a v druhej kryl len dve strely.

Priebeh tretieho dejstva najskôr pribrdzili technické problémy, následne pomerne dlhý telefonát hlavného arbitra s videorozhodcom. Jeho obsahom bola sporná situácia, ktorú priniesla Kellerova séria dorážok spoza bránky a dohady o tom, či odrazený puk preťal v celom rozsahu bránkovú čiaru. Gól napokon neplatil a rovnaký verdikt zaznel aj pri nájazde toho istého hráča o niekoľko okamihov neskôr. Američania sa neustále tlačili do streleckých príležitostí, tesne pred koncom dokonca pokorili hranicu 50 pokusov, no šiesty gól už nepridali. Naopak, 37 sekúnd pred sirénou sa na druhej strane ujala viackrát tečovaná strela Michala Romana od modrej.

hlas po zápase /zdroj: TASR/

Ernest Bokroš, tréner SR: “Musím podotknúť, že v dnešnom stretnutí sa chlapci zlepšili. Defenzívu sme mali aj v prvom zápase dobrú, ale trošku sme si sadli a pobavili sa o ofenzíve. Z toho vyplynulo, že sme sa snažili tlačiť do zakončenia a boli sme aktívnejší, hoci ešte to stále nebolo ono. Prehrali sme 2:5 a nemáme sa z čoho tešiť, ale z týchto dvoch náročných zápasov si musíme vytiahnuť tie dobré veci. Dobre vieme, že druhá časť majstrovstiev sveta je pre nás rozhodujúca, a to sú zápasy s Lotyšskom a Ruskom.”

Marián Studenič, útočník SR: “Prvú tretinu sme začali vcelku solídne, strieľali sme viac než proti Kanade, vyzeralo to lepšie. Po obrátke to bolo pre nás ťažšie. Mali sme ďalej na striedačku a tlak Američanov bol neustály, valil sa na nás útok za útokom. Bolo to psychicky aj fyzicky náročné.”

Martin Fehérváry, obranca SR, autor prvého slovenského gólu na MS 2017: “Každý, kto dá gól, prežíva fantastické pocity. Škoda len tej prehry. Mali sme iba dve presilovky, ale myslím si, že sme ich zahrali slušne. Snažili sme sa strieľať, podarilo sa a padlo to tam. Zápas s Lotyšmi bude ako každý iný, ideme ho vyhrať.”

Matej Tomek, brankár SR: “Myslím si, že to bol dobrý zápas. Opäť nám ukázal to, že si musíme postrážiť druhé tretiny. Mohol som chlapcov viac podržať aj ja, ale celkovo si na to musíme dať pozor. Užívam si zápasy, keď na mňa letí veľa striel. Vôbec mi to nevadilo. Chlapci dnes zlepšili hru v útočnom pásme, verím, že nám to pomôže zvýšiť sebavedomie.”

tabuľka B-skupiny:

1. USA          2  2  0  0  0  11:3  6

2. Kanada       2  2  0  0  0  10:3  6

3. Rusko        2  1  0  0  1  12:6  3

4. SLOVENSKO    2  0  0  0  2   2:10 0

5. Lotyšsko     2  0  0  0  2   2:15 0