Bratislava 28. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Slovenskí vojaci, policajti a ďalší experti sa v roku 2017 zúčastnili 20 aktivít v oblasti medzinárodného krízového manažmentu. Najviac z nich vyplývalo z členstva v EÚ a Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ďalšie organizovalo NATO a OSN. Informuje o tom správa, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie.

Na snímke zľava podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR László Sólymos, štátna tajomníčka Ministerstva financií SR Dana Meager, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richar Raši a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

Slovensko pôsobilo najmä na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva, Afganistane, Iraku, na Cypre, Blízkom východe a Haiti. Prispelo tiež k prevencii nelegálnej migrácie v oblasti Stredozemného mora. Podľa správy patria práve tieto oblasti k prioritám zahranično-politického záujmu Slovenska.
Bezpečná situácia sa podľa správy v roku 2017 zhoršovala: “Vo všeobecnosti sa vytrácala konsenzuálnosť v medzinárodných vzťahoch, oslabovali sa hodnotové základy medzinárodnej politiky, dôvera a porozumenie medzi štátmi, prehlbovala sa nestabilita a napätie,” opisuje. “Odpoveďou bol väčší dôraz na spoluprácu a spoločný postup v otázkach bezpečnosti na pôde medzinárodných organizácií,” dodáva.
Aktivity Slovenska podľa správy zahŕňali “širokú škálu úloh od taktických činností, poradenských činností, výcvikových aktivít, po poskytovanie expertízy”. Na zabezpečenie týchto aktivít vynaložila SR celkovo vyše 28,5 milióna eur. Väčšina prostriedkov pochádzala z rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany SR.
 
Príspevok SR sa minulý rok zúčastnila 20 aktivít v oblasti medzinárodných kríz zobrazený najskôr Hlavné správy.