Bratislava/Moskva 21. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Slovenský premiér Peter Pellegrini vytvoril expertný poradenský tím na otvorenie diskusie o metódach zlepšenia postavenia Slovenskej republiky vo svete. V niektorých tvrdeniach si však premiér so svojimi novými poradcami akosi protirečí, upozorňuje ruská agentúra Sputnik. 

Na snímke Peter Pellegrini

Noví Pellegriniho poradcovia majú zlepšiť oblasti konkurencieschopnosti, vyššej pridanej hodnoty investícií a kvalitnejšej pracovné sily. V relácii Svet tu a teraz vo vysielaní stanice TABLET.TV to oznámil premiérov poradca Peter Kmec. Podľa Kmeca by mala vláda pripraviť dokument, ktorý definuje spôsoby dosiahnutiu tohto cieľa, vrátane efektívnejšieho čerpania európskych fondov.
Okrem iného premiér plánuje nadviazať užšiu spoluprácu s rezortom diplomacie. “Chce sa venovať európskym témam v zahraničnej politike a prebrať otázky prosperity a blahobytu krajiny,” prezradil v diskusii Peter Kmec.
Pokiaľ ide o zahraničnú politiku Slovenska a jej smerovanie, Kmec sa domnieva, že v súčasnej dobe pretrvávajú v spoločnosti snahy o hľadanie inej formy orientácie krajiny. Podľa jeho názoru by sa Slovensko malo orientovať smerom k európskym a transatlantickým štruktúram. “Prevažná časť obyvateľov Slovenska doteraz videla budúcnosť a prosperitu krajiny v európskom a západnom priestore. Bol by som najradšej, keby sme sa vrátili k stavu z obdobia spoločného vyhlásenie ústavných činiteľov, v ktorom sa spoločne postavili za smerovanie Slovenska k európskym a transatlantickým štruktúram,” zdôraznil Kmec.
Poradca navyše dodal, že premiér súčasne usiluje o posilnenie právneho štátu a chce zaručiť transparentnosť vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. K verzii, že išlo o operáciu riadenú zo zahraničia, sa premiér neprikláňa. “Premiér úplne dôveruje vyšetrovaniu orgánov činných v trestnom konaní. Všetky indície naznačujú, že sa táto tragédia odohrala za účasti vnútorných aktérov. Musíme ale počkať na konečné výsledky vyšetrovania. Predseda vlády trvá na tom, aby boli všetci vinníci spravodlivo potrestaní,” uviedol v relácii Peter Kmec
Napriek svojej proeurópskej orientácii slovenský premiér podotkol, že by Európska únia mala zhodnotiť svoju sankčnú politiku voči Rusku. “Slovensko nikdy nepodporovalo sankcie, ale rešpektujeme rozhodnutie Európskej únie. Musím povedať, že sme na Slovensku naozaj pocítili negatívny vplyv týchto sankcií. V rokoch 2013 až 2016 objem našich vývozov a celého obchodu s Ruskom dvojnásobne klesol,” vyhlásil nedávno premiér v relácii V politike na televíznej stanici TA3.
 
 
 
Príspevok Sputnik: Pellegriniho tím vyzýva ku smerovaniu na Západ, napriek tomu hovorí o škodách protiruských sankcií zobrazený najskôr Hlavné správy.