Bratislava 11. marca 2017 (HSP/Foto:Whisky Fest Bratislava)

Tretí ročník festivalu sa uskutoční 6. a 7. apríla 2017. Priestory zostávajú nezmenené, whisky sa bude degustovať v Pálffyho paláci (Galéria mesta) na Pánskej ulici v Bratislave. Návštevníkom bude k dispozícii viac ako 150 druhov whisky, whiskey a bourbonov na jednom mieste.

Whisky Fest Bratislava

Historické priestory, nádych umenia a kvalitné destiláty privítajú začiatkom apríla všetkých návštevníkov a (nie len) milovníkov whisky na jednom mieste. Sviatok pre vyznávačov tohto destilátu sa bude v Bratislave konať už po tretíkrát.

Whisky Fest Bratislava

Degustácia

Správna degustácia tkvie vo vychutnávaní nápoja. V hľadaní jeho chuťových rozmerov a v tom, čo všetko dokázal človek pretaviť do výsledného produktu. Na Whisky Fest Bratislava sa stretnete s tými najkvalitnejšími a často aj najhodnotnejšími kúskami z whisky sveta. ,,Našim hlavným poslaním je naučiť návštevníkov správnej degustácii a vychutnávaniu whisky. Je to produkt, za ktorým od matky prírody až po konečné nafľaškovanie stojí množstvo ľudí. Každý sa snaží do toho vložiť svoju dušu“, prezrádza organizátorka festivalu Marta van Leeuwenová. Whisky Festival sa stal jej srdcovou záležitosťou. Nie je to práca, ktorou žije pár dní do roka. Je naozajstnou milovníčkou whisky, ktorá pri degustáciách zisťuje, že stať sa naozajstným odborníkom v tejto oblasti je beh na dlhú trať a práve preto je ľuďom k dispozícii Whisky Fest Bratislava. S festivalom začala v Prahe a rok na to sa nebála vstúpiť aj na slovenský trh.

Whisky Fest Bratislava

Slováci prijali Whisky Fest za svoj

Whisky nie je slovenský nápoj. I keď v posledných rokoch sa spoločnosti zaoberajúce destiláciou whisky začínajú rozrastať aj tu. Ale z historického hľadiska si whisky spájame so Škótskom. Aj preto sa organizátori rozhodli priniesť kus škótskej kultúry na Slovensko.

Festival je popri degustáciách doplnený aj o sprievodný program, napríklad aj o pravého škótskeho gajdoša. ,,Tá pravá atmosféra sa v človeku musí vytvoriť od základov. Preto popri degustovaní vzácnych druhov whisky si môžete vypočuť autentické škótske piesne, hrané na gajdy“, dodáva organizátorka.

Tento rok bude sprievodný program dopĺňať aj skvelé jedlo, káva či tombola. V nej sa bude dať vyhrať, ako inak whisky. Aj vďaka štedrým partnerom budú môcť byť do tomboly zaradené také druhy whisky, ktoré sa na trhu dajú zohnať len zriedkavo.

Whisky Fest Bratislava

Degustácie od odborníkov – Masterclasses

Samozrejme, všetci, ktorí na Whisky Fest Bratislava budú účastní vo forme vystavovateľov, sú s whisky v úzkom spojení. Či už sa jedná o distribútorov, predajcov alebo samotných barmanov. Ako bonus si však organizátori aj tento rok pripravili tzv. Masterclasses. Ide o riadené degustácie whisky s odborníkom. ,,Snažíme sa vždy vybrať zaujímavých ľudí, ktorí našim návštevníkom budú môcť zodpovedať aj tie najťažšie otázky a prezradiť im aj čosi zo zákulisia výroby whisky. Tento rok budú viesť Masterclasses napríklad Andy Bell z Arran distillery, Paul Dempsey zo Speyside distillery alebo Václav Routh, ktorý je pre Čechy a Slovensko známy v oblasti whisky. Exkluzívny Masterclass bude mať Kavalan whisky, ktorá prinesie na ochutnanie niekoľko noviniek z destilérie z Taiwanu. Medzi nováčika môžeme zaradiť spoločnosť St. Nicolaus, ktorá sa nenechala zahanbiť a ponúkne škótsku NOMAD – OUTLAND whisky, vyzretú v Jereze“, prezrádza ďalej pani Leeuwenová.

Ďalšími z noviniek, ktoré budú môcť návštevníci na tohtoročnom festivale ochutnať, sú aj produkty z destilérie Murray McDavid – Inspired Scotch Whisky a whisky z destilérie Valinch & Mallet Ltd.

Obohatením festivalu bude český odborník Martin Žufánek, ktorý má pre záujemcov prichystaný GIN Masterclass. Spoznajte príbeh ginu a umenie jeho tvorcu Martina, ktorý sa svojim ginom OMG zaradil medzi svetovú ginovú elitu.

Festival bude prebiehať vo večerných hodinách, brány pre návštevníkov budú otvorené od 16:00 hod. Vstupné na jeden deň je 17 €. Ku vstupenke dostanete vlastný originálny whisky pohárik Glencairn, ktorý Vám zostane ako pamiatka na festival. Samozrejmosťou je prepisovačka a brožúrka s miestom na písanie degustačných poznámok. Za väčšinu degustácií sa na festivale platí vlastnou festivalovou menou – DRAM-om, ale v cene vstupenky je aj obmedzený počet degustácií zadarmo. Záleží na jednotlivých vystavovateľoch.

Masterclasses – teda riadené degustácie nie sú zahrnuté v cene vstupeného. Dajú sa však rezervovať na oficiálnom webe festivalu (www.whiskyfest.sk) za symbolické sumy.

Video z minulého ročníka Whisky Fest Bratislava

Redakciu informovali organizátori Whisky Fest Bratislava.