Bratislava 15. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje myšlienku chovu včiel v slovenských lesoch vo vlastníctve štátu, ktorú obsahuje memorandum včelárov a lesníkov, podpísané počas uplynulého víkendu. Memorandum podpísal Slovenský zväz včelárov (člen SPPK) so štátnym podnikom Lesy SR. Dokument má za cieľ podporiť na Slovensku produkciu medu a zároveň môže prispieť k stabilizácii jedného z unikátnych odvetví domácej potravinárskej výroby. Konštatovala to v pondelok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová

Ilustračné foto

Možnosť chovu včiel pri lesných spoločenstvách vo vlastníctve štátu podľa SPPK prispeje k väčšej produktovej rôznorodosti slovenského medu. “Med pochádzajúci z lesných porastov má veľmi priaznivé výživové zloženie. Vhodne sa tak doplnia medy pochádzajúce z lúčnych a poľnohospodárskych kultúr,” ozrejmila Jana Holéciová. Chov včiel a produkcia medu má na Slovensku bohatú tradíciu, v súčasnosti je čoraz viac populárna medzi drobnochovateľmi a malými producentmi. “Med zo slovenskej produkcie je vysoko kvalitný a v maloobchodnej sieti je jedným z tovarov, pri ktorom je zabezpečené veľmi vysoké percento zastúpenia práve slovenskej produkcie,” doplnila Holéciová.

Podľa prieskumu zastúpenia slovenských potravín na pultoch obchodov z konca roka 2018, ktorý urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, bol práve med od slovenských včelárov druhou najviac zastúpenou slovenskou potravinou v našich obchodoch. Jej podiel bol na úrovni 69 %. “Podpora včelích chovov je kľúčová pri zabezpečovaní produkčných schopností samotného poľnohospodárstva. Stabilita chovu včiel je tiež zásadná pre udržanie a rozvoj pôvodných rastlinných spoločenstiev a biodiverzitu celkovo,” dodala hovorkyňa SPPK.

Memorandum medzi podnikom Lesy SR a Slovenským zväzom včelárov podpísali predstavitelia oboch inštitúcií za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej na podujatí Deň stromu v Čiernom Balogu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj