Washington 14. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bill Ingalls)

Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch zaznamenala tento mesiac nečakaný a výrazný rast, v dôsledku čoho dosiahla najvyššiu úroveň za takmer 14 rokov. Ukázal to prieskum Michiganskej univerzity.
Ilustračné foto

Index spotrebiteľskej dôvery vzrástol v októbri na 101,1 bodu po septembrovom poklese na 95,1 bodu. Ekonómovia pritom očakávali ďalší pokles na 95 bodov. Nečakaný rast indexu znamená, že spotrebiteľská dôvera v USA dosiahla najvyššiu hodnotu od januára 2004, keď index zaznamenal 103,8 bodu.
“Pod októbrové údaje sa podpísali nálady širokej skupiny spotrebiteľov, rôznych príjmových aj vekových kategórií,” povedal ekonóm Richard Curtin. Ako dodal, to naznačuje, že výdavky spotrebiteľov by mali ďalej rásť.
Podindex súčasných ekonomických podmienok vzrástol v októbri na 116,4 bodu zo 111,7 bodu v septembri. Výrazne sa zvýšil aj čiastkový index spotrebiteľských očakávaní. Zatiaľ čo v septembri dosiahol 84,4 bodu, v októbri zaznamenal hodnotu 91,3 bodu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.