Bratislava 22. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Aj ľudia s autizmom majú právo začleniť sa plnohodnotne do spoločnosti, a to aj možnosťou zamestnania sa. Väčšina z nich má totiž vzdelanie, len bez patričnej podpory má problém nájsť si zamestnanie. A pritom určitú ľahšiu prácu dokážu pri ich dobrom vedení a s patričnou podporou vykonávať aj nízkofunkční autisti. Aj na to poukázal trojročný pilotný projekt Autisti v práci.

Na snímke tlačová konferencia po prezentácii projektu “Autisti v práci” Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA)a v Bratislave 22. marca 2018

“Veľa ľudí s autizmom, keď skončí školu, zostáva doma, pretože bez podpory majú problém sa zamestnať. Účelom projektu bolo začleniť ich do spoločnosti, dať im nejaký program dňa. Najlepším spôsobom na to je práca, zamestnanie,” uviedol na štvrtkovej tlačovej besede Ivan Štubňa zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA). Okrem začlenenia do pracovného procesu však išlo aj o zvýšenie kvality života osôb s autizmom a ich rodín, ale tiež o zvýšenie povedomia o autizme a posilnenie empatie.
Do projektu sa zapojilo celkovo 40 ľudí s autizmom, ktorých viedli špeciálne vyškolení tzv. job kouči. Tým sa podarilo integrovať do zamestnania 23 ľudí s touto diagnózou, z ktorých väčšina má v súčasnosti uzatvorený pracovno-právny kontrakt, iní pracujú ako dobrovoľníci. “Využívame reálne pracovné prostredie. Je to založené na dobrej vôli a pochopení zamestnávateľa. Aby dal priestor v reálnom pracovnom prostredí a umožnili doň klientovi vstúpiť cez proces pozorovania, zaučenia a skúšobného výkonu práce. A v prípade obojstranného pocitu komfortu ho zamestnať,” priblížil Štubňa. Celým procesom ako klienta, tak aj zamestnávateľa, sprevádza job kouč.
Podľa Štubňu mal pilotný projekt jednoznačne význam a preukázal svoju efektívnosť. Pomáha totiž začleniť sa do spoločnosti nielen autistom so vzdelaním, ale aj tzv. nízkofunkčným autistom, ktorí sú schopní vykonávať jednoduché práce. “Aj keď v tomto prípade to nie je na zárobok, ale ako program dňa je to veľmi dôležité,” podotkol Štubňa s tým, že v opačnom prípade dochádza k takýchto ľudí k regresu či strate zmyslu života.
V tejto súvislosti poukázal Štubňa na to, že s patričnou podporou dokážu sa aj takíto autisti naučiť jednoduché práce, napríklad pomôcť pri upratovaní hračiek v detskej herni či pripraviť kávu. Uplatnenie nachádzajú aj domovoch dôchodcov. “Vedia spraviť spoločnosť starým ľudom. Dokážu sa na svojej úrovni s nimi porozprávať. Dokážu prestrieť taniere na obed, poliať kvety, doniesť kávu. Jedno dievča dokonca dokáže veľmi empaticky a jemne nakŕmiť na olovrant starších ľudí, ktorí to už sami nedokážu,” priblížil Štubňa.
Projekt za viac ako 666.000 eur začal v júli 2015 a skončiť sa má koncom marca tohto roka. SPOSA preto hľadá nových donorov a partnerov na ďalšie projekty. “Boli by sme radi, keby sme mohli v projekte pokračovať. Aby si ho štát osvojil a zaviedol ho do systému podpory ľudí so zdravotným postihnutím,” skonštatoval Štubňa. Oslovujú preto viaceré kompetentné štátne inštitúcie. Tie sú podľa neho na začiatku zväčša nadšené, ale na druhej strane “ako to u nás chodí, tak to ide do stratena,” zhodnotil Štubňa, ktorý vyjadril sklamanie nielen z konca projektu, ale aj ľahostajnosti verejnej správy. Pritom zamestnaní autisti predstavujú podľa neho pre štát menšie náklady.
 
Príspevok SPOSA: Aj ľudia s autizmom majú právo začleniť sa do spoločnosti a mať prácu zobrazený najskôr Hlavné správy.