Béziers 21. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
Tak, ako aj po minulé roky, aj teraz musí starostovi mesta Béziers znova z budovy radnice odstrániť jasličky, tradičnú pripomienku blížiacich sa Vianoc. Dostali však menšie vylepšenie

Ilustračná snímka

Podľa novín Le Figaro, súd v Montpellieri nariadil starostovi Robertovi Ménardovi, aby do 48 hodín sa už nenachádzali jasličky na verejnom priestranstve na nádvorí radnice. V prípade nedodržania príkazu by mesto malo platiť “2000 eur za každý deň omeškania”.
Súd konštatoval, že “inštalácia takýchto jasličiek nie je možná na verejnom mieste, ako je priestor radnice, hoci sa tým nebráni všeobecnému sláveniu vianočných sviatkov”. Ide totiž o zákon z roku 1905 o oddelení cirkvi a štátu, podľa ktorého sa zakazuje umiestnenie náboženských symbolov do verejných priestorov.
Starosta Ménard však napriek tomu už tri roky za sebou dáva inštalovať jasličky do radnice, hoci vždy zo strany úradov nasleduje nariadenie o ich premiestnení. Tentoraz po zákaze ich premiestnil len 12 metrov od miesta v nádvorí “dúfajúc, že to bude stačiť”.
Aby však neboli ťažkosti pri premiestňovaní, dal pridať pod celú vianočnú scénu kolieska. “Betlehem je na kolieskach, ako prvý v histórii. Takže môže byť v prípade potreby premiestnený. A bude aj naďalej existovať,” pochvaľuje si starosta.
Podľa ČT24, odporcovia zákazu namietajú, že jasličky sú tradičnou súčasťou verejného života a ako vraví zberateľ a vystavovateľ jasličiek Alain Michel, ide o “veľmi silnú” tradíciu: “Boli vždy umiestnené pod vianočným stromčekom a tento zvyk trvá dodnes.”
Navyše sa každoročne vo Francúzsku usporiadajú výstavy betlehemov aj z iných častí sveta, ale len v kostoloch, pretože podľa zákona vo verejných priestoroch len vtedy, ak ide o mimoriadne umelecké dielo. No Alain Michel namieta, že “vystavujú sa aj ďalšie symboly, ktoré nie sú náboženské, ale tiež môžu šokovať, takže treba nájsť v tom rovnováhu”.
 
Príspevok Spor o jasličky: Starosta mesta Béziers ich musí znova premiestniť, tak im dal kolieska zobrazený najskôr Hlavné správy.