Poprad, Bratislava 1. apríla 2019 (HSP/Foto: RCVK)
 
V Poprade sa konali spomienkové podujatia venované 77. výročiu vypravenia prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora v Osvienčime. Za účasti vedenia Ruského centra vedy a kultúry sa 24. marca v Tatranskej galérii konalo otvorenie fotografickej výstavy Svetlom do tmy.

Ilustračné foto

Táto výstava je zostavená zo zbierok Múzeí židovskej kultúry Berlína (Nemecko), Varšavy (Poľsko) a Seredi (Slovensko). Nato boli hostia pozvaní na pamätný koncert s názvom Perón Poprad – Osvienčim.
Na nasledujúci deň, 25. marca, Ruské centrum vedy a kultúry organizovalo verejné premietanie filmu Konstantina Chabenského Sobibor a otvorilo sprievodnú fotograficko-dokumentaristickú výstavu vypovedajúcu o hrdinskom čine dôstojníka sovietskej armády Alexandra Pečorského, ktorý v r. 1942 zorganizoval útek z vyhladzovacieho tábora Sobibor. Tatranskú galériu navštívilo viac ako 170 študentov gymnázií, ako aj zástupcovia spoločenských organizácií, krajanských združení a slovenských médií.
V ten istý deň sa konala i pietna spomienka spojená s kladením vencov a kvetov k pamätnej tabuli na nástupišti Železničnej stanice v Poprade, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva kultúry SR, Mestského zastupiteľstva mesta Poprad, diplomatických misií Nemecka, Izraela, agentúry Rossotrudničestvo na Slovensku a široká verejnosť. O spomienkových podujatiach informovali mnohé spravodajské médiá.
 
Zdroj: rcvkba.sk
 
Príspevok Spomienkové podujatia venované prvému transportu zo Slovenska do koncentračného tábora v Osvienčime zobrazený najskôr Hlavné správy.