Portsmouth 8. júna 2019 (HSP/Focus/Foto:Screenshot:YouTube)

Na okraji osláv 75. výročia vylodenia v Normandii (Deň D) sa kancelárka Merkelová a americký prezident Trump stretli pri krátkom rozhovore. Zvlášť pozoruhodná je scéna pri príchode 

Na snímke Angela Merkelová a Donald Trump

Merkelová a Trump si pred zhromaždenými novinármi nepodali ako zvyčajne ruky a ani sa nepostavili pre spoločnú fotku tlače. A ešte k tomu Trump odmieta akýkoľvek kontakt s Merkelovou.

Nemecká kancelárka tam stojí ako školáčka, naznačuje, aby sa posadili, váha, urobí krok smerom k Trumpovi, znova váha. Medzitým ju Trump ignoruje podľa všetkých pravidiel diplomatického umenia. Nakoniec sa obaja posadia.

[embedded content]

Vzťah medzi Trumpom a Merkelovou 

Až do posledného momentu nebolo jasné, či sa stretnutie medzi Merkelovou a Trumpom v Portsmouthe vôbec uskutoční. Vzťah medzi kancelárkou a prezidentom je už dlhú dobu narušený – Merkelová opakovane kritizuje jeho politiku “nacionalistickej izolácie” a Trumpov odklon multilaterálnych riešení konfliktu.

Menšie nezrovnalosti boli zjavné aj v oznámeniach o dĺžke trvania stretnutia. Podľa nemeckej strany trval rozhovor asi 20 minút. Naproti tomu Biely dom uvádzal, zem rozhovor trval asi len desať minút. V neskoršej správe nemeckej strany k obsahom konverzácie bola potom reč len o krátkom rozhovore Merkelovej s Trumpom.

Rozhovor bol o Líbyi a západnej Afrike 

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová informovala, že Trump a Merkelová diskutovali o súčasnej situácii v Líbyi a o zhoršujúcej sa situácii v západnej Afrike. Dohodli sa, že budú pokračovať v rokovaniach na samite G20 koncom tohto mesiaca v japonskej Osake. Rozhovoru sa zúčastnil aj bezpečnostný poradca Trumpa John Bolton a vedúci štábu prezidenta Mick Mulvaney.

Merkelová a Trump boli v juhoanglickom prístavnom meste na oslavách pripomenutia si vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii počas druhej svetovej vojny. Medzi účastníkmi boli britská kráľovná Alžbeta II., francúzsky prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová a dedič trónu princ Charles.

Merkelová predniesla na Harvarde reč proti Trumpovi 

Merkelová bola minulý týždeň v USA, tam sa ale spolu s Trumpom nestretla. Minulý štvrtok kancelárka vystúpila s prejavom pred absolventmi americkej elitnej Harvardskej univerzity v Cambridge v Bostone. Merkelová sa pritom ostro dištancovala od nacionalistickej a protekcionistickej politiky Trumpa, bez toho, aby uviedla jeho meno.

Naposledy sa Merkelová stretla s prezidentom USA na osobnom rozhovore začiatkom decembra na okraji samitu G20 v Buenos Aires. Aj na pohrebe bývalého prezidenta USA Georgea H. W. Busha 5. decembra boli Merkelová a Trump prítomní. Podľa medializovaných informácií obaja naposledy spolu telefonovali 22. marca.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj