Berlín 15. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas skritizoval jedného z vedúcich predstaviteľov nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexandra Gaulanda za jeho výrok, že Nemecko ako krajina má právo byť “hrdé na úspechy nemeckých vojakov v dvoch svetových vojnách”.
Na snímke nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas

Podľa prieskumov verejnej mienky sa protiimigračne zameraná AfD vo voľbách, ktoré budú 24. septembra, dostane do parlamentu. Vyhlásenia význačnejších členov tejto strany spôsobili však už viackrát polemiku.
V tomto najnovšom prípade ide o videozáznam Gaulandovho prejavu z 2. septembra, v ktorom spolupredseda AfD uviedol, že žiadna iná krajina sa nevyrovnala so zločinmi minulosti tak, ako to urobilo Nemecko, a že roky nacizmu “sa našej dnešnej identity už vôbec netýkajú”.
Maas dnes napísal na Twitteri, že “ktokoľvek, kto sa takto vyjadruje, by mal byť obvinený z pravicového extrémizmu”. Zároveň dodal, že “AfD čoraz otvorenejšie ukazuje svoju radikálnu pravicovú tvár”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.