Bratislava 21. februára 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Zahraničný výbor je špecifický tým, že ako jediný je väčšinovo tvorený opozičnými politikmi v pomere sedem ku šiestim. Opozičným politikom sa teda v tomto výbore veľmi ľahko presadzujú ich požiadavky. Pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Robertovi Ficovi v zahraničnom výbore však chýbal hlas opozičného poslanca Miroslava Beblavého. Aj keď hlasovanie malo len odporúčací charakter, práve vďaka neprítomnosti tohto politika výbor nepodporil odvolanie premiéra Roberta Fica.

Prednedávnom nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý sa do parlamentu dostal na krídlach strany Sieť, skritizoval a obvinil Kotlebovcov zo spolupráce s vládnou stranou SMER. Beblavého návrh za odsúdenie plytvania peňazí pri organizácii podujatí, ktoré súviseli so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ, neprešiel podľa jeho tvrdení a následne niektorých médií kvôli Kotlebovmu poslancovi.

Na snímke poslanec NR SR Miroslav Beblavý (nezaradený)

Keďže na výbore chýbala poslankyňa Pčolinská, opozícia sa pokúsila dosiahnuť prerušenie rokovania výboru tým, že ho poslanci opustili. Výbor nemal byť uznášania schopný a musel by v rokovaní pokračovať nabudúce. Koalíciu však  údajne podržal poslanec Ján Kecskés (ĽSNS), ten  totiž ostal na hlasovaní  a kvôli nemu bol výbor uznášania schopný a teda väčšinou koaličných poslancov bol Beblavého návrh odmietnutý.

Podľa Miroslava Beblavého to bol jasný dôkaz toho, že Kotlebovci sa len hrajú na opozíciu, no v skutočnosti spolupracujú s vládou. Najnovšie sa však karta obrátila a Miroslav Beblavý je podozrievaný z toho, že podržal Roberta Fica.

Na zahraničnom výbore sa totiž prerokovával návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky, Robertovi Ficovi. Keďže  v tomto výbore majú prevahu opoziční politici v pomere sedem ku šiestim, očakávalo sa, že výbor vysloví nedôveru Robertovi Ficovi. Problém bol však v tom , že jeden opozičný poslanec na hlasovaní chýbal. Hlasovanie teda dopadlo v pomere 6 za a 6 proti. Zahraničný výbor teda nevyslovil nedôveru Slovenskému premiérovi. Chýbajúcim politikom, ktorý de facto toto odmietnutie uznesenia zapríčinil, bol práve Miroslav Beblavý. Spolupracuje teda tento nezaradený opozičný politik so SMERom?

Politická kariéra Miroslava Beblavého sa začala vstupom do parlamentu v roku 2010 a 2012 za stranu SDKÚ – DS. Dňa 12. decembra 2013 vystúpil zo strany a zostal ako nezaradený poslanec. V roku 2014 vstúpil do strany #SIEŤ a bol na ustanovujúcom sneme zvolený za podpredsedu. Pri zostavovaní vládnej koalície so SMERom v marci 2016 na funkciu rezignoval. Zostal v NR SR ako nezaradený poslanec. Najnovšie sa Beblavý otvorene prihlásil k novovznikajúcemu politickému hnutiu “Progresívne Slovensko”, ktoré sa chystá “uloviť” svojich voličov hlavne z prostredia ” Bratislavskej kaviarne”. V kuloároch sa špekuluje, že by na čelo tejto strany mohol zasadnúť súčasný prezident SR Andrej Kiska.

Samuel Gdovin