Bratislava 3. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Slovenský alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Magna, poslal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi otvorený list, v ktorom ho žiada o podporu smart energetiky na slovenskom trhu. „So záujmom sledujem vízie a snahy Európskej komisie v tejto oblasti.

Na snímke Maroš Šefčovič

Na druhej strane ma vážne znepokojuje, v akej situácii je zavádzanie spomínaných technológií na území Slovenska. Stačí sa pozrieť iba na problematiku smart meračov, ktoré by mali viesť k vyššej energetickej efektívnosti na strane domácich odberateľov,“ uviedol v liste predseda predstavenstva firmy Magna Martin Ondko.
Šéf Magny je presvedčený, že Slovensko sa k smart energetike takmer vôbec neposunulo. „Do roku 2020 má byť inteligentnými meračmi vybavených vyše 600 tisíc odberných miest. Nebojím sa však skonštatovať, že sa tak s vysokou pravdepodobnosťou stane úplne zbytočne. Dôvod je prostý. Ak nedôjde k zásadnej zmene prístupu zo strany národných orgánov SR, inteligentné meracie systémy nahradia morálne zastarané elektromery iba formálne. Jedinou zmenou bude, že domácnosti so spotrebou nad štyri megawatthodiny ročne už nebudú vybavené “elektrickými hodinami“, ale “bielou škatuľkou“,“ myslí si Ondko.
Podľa neho v súčasnosti národná legislatíva a regulačné prostredie žiadnym relevantným spôsobom na zavádzanie inteligentných meračov nereaguje. „Preto Vás chcem poprosiť o pomoc pri presadzovaní inovácií v oblasti energetiky nielen na celoeurópskej, ale aj národnej úrovni. V opačnom prípade nám na Slovensku hrozí, že budeme v oblasti rozvoja energetického trhu nie stagnovať, ale upadať. Bez zmeny prístupu regulátora k smart metrike však k tomu nedôjde. Chcem Vás poprosiť, aby ste sa zasadili o väčšiu mieru angažovanosti slovenského Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v tejto otázke. Bez zmeny vyhlášky, ktorou sa upravuje regulácia v elektroenergetike, totiž k väčšiemu využitiu smart metrov na slovenskom trhu nepríde,“ konštatoval Ondko.
 
Príspevok Spoločnosť Magna žiada slovenského eurokomisára o pomoc zobrazený najskôr Hlavné správy.