Praha 21. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Operačný systém Huawei Hongmeng nie je určený pre  smarttelefóny a spoločnosť má aj naďalej v pláne používať Android. Vyhlásila to Chen Lifang, senior viceprezidentka a členka predstavenstva Huawei Technologies

Ilustračné foto

Už skôr sa objavili informácie o tom, že na pozadí obmedzujúcich opatrení, ktoré zaviedli Spojené štáty americké, spoločnosť Huawei aktívne vyvíja svoj vlastný operačný systém. Daný systém Hongmeng mal podľa informácií vraj nahradiť operačný systém Android na smarttelefónoch. Teraz sa však k veci vyjadrila Chen Lifang, ktorá uviedla:

“Operačný systém Hongmeng nebol navrhnutý pre smarttelefóny, takže spoločnosť plánuje aj naďalej používať operačný systém Android.”

Členka predstavenstva Huawei Technologies tiež vysvetlila, že Hongmeng, ktorého značka bola nedávno zaregistrovaná, je určený pre priemyselné použitie. Podľa jej slov bol navyše vyvinutý dlho predtým, ako sa objavili diskusie o hľadaní alternatívy k Androidu.

Dodala tiež, že operačný systém pre smarttelefóny zvyčajne obsahuje desiatky miliónov riadkov kódu, pričom Hongmeng podľa nej obsahuje len stovky tisíc riadkov kódu. Preto má podľa Chen Lifang OS pre smartphony vysokú úroveň zabezpečenia.

Kauza Huawei

Ministerstvo obchodu USA zaradilo v polovici mája Huawei na čiernu listinu (tzv. black list), čo spoločnosti znemožňuje nakupovať súčiastky a technológie amerických výrobcov. Huawei je tiež na zozname spoločností, ktorým je zakázané obchodovať s americkými firmami bez patričných licencií.

Aj spoločnosť Google už pozastavila spolupráci s Huawei, a to vo sférach, ktoré vyžadujú prevod zariadení, softvéru a technických služieb, s výnimkou tých, ktoré sú verejne dostupné na základe otvorenej licencie. Americká spoločnosť zbavila, okrem iného, ​​Huawei aj prístupu k aktualizáciám operačného systému Android, ktorým sú vybavené telefóny tejto čínskej spoločnosti.

Neskôr Ministerstvo obchodu USA súhlasilo s tým, aby boli Huawei poskytnuté dočasné povolenia, a to do 19. augusta. Tie majú umožniť podporu existujúcich komunikačných sietí a aktualizácie softvéru klientom.

Podľa amerických tajných služieb Huawei spolupracuje s čínskou rozviedkou. Washington preto varuje svojich spojencov v Európe pred účasťou Huawei na vývoji siete 5G. Podľa Američanov, totiž čínska spoločnosť vo svojich technológiách inštaluje, tzv. “zadné vrátka”, ktoré by mohli byť využité pre ochromenie kritickej infraštruktúry.

Čína všetky obvinenia voči Huawei odmieta a tvrdí, že ide o nekalú konkurenciu zo strany Spojených štátov.
Okrem toho spoločnosť obviňujú aj z porušenia sankcií proti Iránu. Kvôli tomu bola v Kanade na žiadosť USA zadržaná finančná riaditeľka Huawei Meng Wan-čou. Tá je v súčasnosti v domácom väzení vo Vancouveri a Spojené štáty sa usilujú o jej vydanie.

Pred rizikami spojenými s výrobkami firiem Huawei a ZTE na konci minulého roka varoval aj český Národný úrad pre kybernetickú bezpečnosť (NÚKIB). Podľa neho používanie softvéru aj hardvéru v kritickej infraštruktúre týchto spoločností predstavuje riziko. Proti tomuto stanovisku sa však ostro ohradil český prezident Miloš Zeman, podľa ktorého tým boli ohrozené české obchodné záujmy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj