Toronto 27. októbra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-)

“Smart City” – materská spoločnosť Googlu chce v Toronte vytvoriť inteligentné mesto

Americká holdingová spoločnosť Alphabet je matkou svetovo presláveného vyhľadávacieho nástroja Google. Alphabet Group má okrem Google Inc. vo vlastníctve aj iné podniky, ako Waymo. ktoré pokračuje vo vývoj autonómnych vozidiel, alebo biotechnologická spoločnosť Calico.

Technologická skupina v Kanade sa však vydala na novú cestu – plánuje novú futuristickú časť mesta Toronto. Skupina Sidewalk-Labs bola založená skupinou Alphabet. V spolupráci s mestom Toronto sa stáva spoločným podnikom s názvom Sidewalk Toronto.

Sidewalk Labs je projekt, ktorý využíva nové technológie na zvládnutie budúcich výziev a zlepšenie kvality života v mestách. Digitálna infraštruktúra a energetická účinnosť zohrávajú v projekte dôležitú úlohu. Spoločnosť Sidewalk Labs opísala svoju víziu na takmer 200 stránkach. Na ceste by malo byť len niekoľko áut – a aj to len autonómne. Verejná doprava a taxiboty sú taktiež autonómne. Súkromná doprava je na druhej strane obmedzená. Automobily sú vyvinuté dcérskym združením Alphabet – spoločnosťou Waymo.

V Toronte bude výstavba prebiehať na pozemku s rozlohou 50 000 štvorcových metrov. Nie je vylúčené, že sa pridá ďalšia, väčšia plocha. Novo plánovaná mestská štvrť v Toronte s názvom Quayside sa nachádza priamo pri prístave. Zameriava sa na priekopnícku budúcnosť, cenovú dostupnosť, mobilitu a ekonomické príležitosti. Asi tretina budúcich obyvateľov má byť sociálne slabá.

“Technológia je hlavnou súčasťou plánu,” povedal Dan Doctoroff, predseda predstavenstva Sidewalk Labs, na tlačovej konferencii v polovici októbra. “Toto nebude miesto, kde budeme používať technológie len pre seba. Namiesto toho použijeme vznikajúce digitálne nástroje a najnovší mestský dizajn na vyriešenie veľkých mestských problémov. A dúfame, že budeme inšpirovať metropoly po celom svete.”

Spoločnosť Sidewalk Labs poskytla 50 miliónov amerických dolárov na prvú fázu projektu, aj keď sa očakáva, že projekt bude stáť najmenej 1 miliardu dolárov.