Boston 17. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein)
 
Spoločnosť General Electric, jedna z najväčších spoločností na svete, sa pomaly blíži k bankrotu. Trhová kapitalizácia priemyselného giganta je takmer dvakrát menšia než jej dlhy. Analytici sú presvedčení, že pokles akcií spoločnosti GE bude pokračovať a označujú to za prvú lastovičku novej globálnej ekonomickej katastrofy, píšu ruské médiá

Ilustračné foto

Lavína strát

Na trhu sa objavil hlavný kandidát na rolu „ďalších bratov Lehmanovcov. Je známe, že oznámenie bankrotu tejto investičnej banky, jednej z vedúcich bánk na svete, znamenalo v roku 2008 začiatok krízy.
Dnes sa táto tragédia bratov Lehmanovcov opakuje, a to s ďalšou známou americkou spoločnosťou, General Electric. Len v minulom týždni klesli akcie danej spoločnosti o 11 % a od začiatku roku cenné papiere stratili až 56 % hodnoty. Teraz tak spoločnosť GE stojí trikrát menej, ako tomu bolo v roku 2007.
V treťom štvrťročí informovala spoločnosť o strate 23 miliárd dolárov, čo je tretina jej trhovej kapitalizácie, pričom za celý rok 2017 straty spoločnosti GE boli „len” šesť miliárd.
Na obzore zatiaľ nie je žiadne zlepšenie. Naviac odborníci predpovedajú, že straty budú najmenej v ďalších dvoch rokoch znova rásť.
„Výnosy spoločnosti nedávno preukázali horšiu dynamiku, než sa očakávalo, a to prakticky takmer na všetkých frontoch,” tvrdia analytici zo spoločnosti JPMorgan. „Z celkom ôsmimi segmentmi GE, ktoré boli pred dvomi rokmi ešte ziskové, sa v roku 2020 asi šesť z nich sotva dostane na nulu alebo pôjde dokonca do mínusu.”
Za hlavnú príčinu problémov spoločnosti General Electric je považovaný slabý dopyt po plynových turbínach, čo sú hlavné produkty tejto spoločnosti. Predpoklady pre terajší kolaps však vznikli už dávno.
Spoločnosť Generel Electric bola založená v roku 1878 slávnym vynálezcom Thomasom Edisonom a je jednou z najstarších amerických spoločností.
Už po mnoho desaťročí rozširuje táto spoločnosť spektrum svojich činností, rovnako ako sortiment výrobkov. Ku koncu 20. storočia do spoločnosti patrili tiež úseky na výrobu železničných lokomotív, leteckých motorov, zbraní, zdravotníckeho zariadenia, plynových turbín a elektrického zariadenia.
Existovali tiež dva útvary na predaj elektriny, ropy a zemného plynu a dve finančné dcérske spoločnosti: GE Capital, ktorá bola zodpovedná za úvery a poistenie, a GE Equity, ktorá sa zaoberala nákupom veľkých balíčkov akcií iných spoločnostiach.
Spoločnosť General Electric bola tou najväčšou spoločnosťou na svete. Globálna kríza v roku 2008 ju ale tvrdo zasiahla. Vtedy korporácii takmer zničila finančná dcérska spoločnosť GE Capital, v ktorej bilancii sa nazhromaždilo veľa nezabezpečených hypotekárnych úverov a finančných derivátov.
Vrcholoví manažéri spoločnosti vynaložili v roku 2014 veľa času a úsilia na to, aby presvedčili francúzsku vládu o predaji energetický obchodnej spoločnosti Alstom za 10,1 miliárd dolárov. Tým bola nakoniec Edisonova myšlienka rozdrvená.
Riaditelia GE dúfali, že táto dohoda zbaví spoločnosť dôležitého konkurenta a posilní pozíciu v boji proti nemeckému Siemensu. Analytici však ich optimizmus nezdieľali.
A veľmi skoro sa prišlo na to, že analytici mali pravdu. Novo získané aktíva totiž priniesli len straty.
Je to ale ešte horšie. Tento rok pre spoločnosť GE nezačal najlepšie, lebo sa začalo vyšetrovanie Komisie pre cenné papiere a burzu v súvislosti s nevhodnými finančnými praktikami. Spoločnosť General Electric si požičiavala peniaze prakticky s nulovou reálnou sadzbou.
V septembri spoločnosť zasiahla nová rana. Niekoľko elektrární v USA muselo prerušiť prácu z dôvodu chydy na turbínach, ktoré vyrábala práve táto spoločnosť. Energetický úsek sa tak ocitol “na pokraji smrti”, ako uviedol Scott Davis, vedúci analytik spoločnosti Melius Research.
Larry Culp, generálny riaditeľ spoločnosti General Electric, v nedeľu oznámil, že spoločnosť má v priebehu roka v úmysle zbaviť sa majetku vo výške 20 miliárd dolárov, a to za účelom zníženia dlhu. Prvý krok už bol urobený, keď 14. novembra GE oznámila predaj poisťovacej dcérskej spoločnosti Baker Hughes.
Vďaka tomu akcie spoločnosti síce krátko vzrástli, ale potom pokračoval pokles. Dlh spoločnosti General Electric presahuje 115 miliárd dolárov, takže 20 miliárd nikoho nespasí.
„Súčasná cenová úroveň akcií spoločnosti General Electric dostatočne neodráža zásadné zmeny k horšiemu, k čomu v spoločnosti dochádza,” domnievajú sa analytici JP Morgan Chase.
Predpokladaná cena akcií bola znížená o šesť dolárov, čo je o štvrtinu menej ako aktuálna kotácia.
Ešte viac než cena akcií však analytikov znepokojujú obligácie spoločnosti General Electric. V októbri spoločnosť Moody’s znížila ich rating o dva stupne. Formálne tak obligácie zatiaľ udržujú investičný rating, ale na trhu je už situácia iná.
V ďalšom roku a pol bude mať GE najväčší dlh medzi všetkými spoločnosťami s podobným ratingom.
Vzhľadom k tomu, že trhová hodnota spoločnosti General Electric je v súčasnosti 1,5-krát nižšia ako výška jeho dlhu, existuje tu vážne nebezpečie krachu.
A tento krach spôsobí na trhoch paniku. Investori budú hromadne rozpredávať obligácie spoločností, ktorých reálna pozícia nezodpovedá ich pomerne vysokému úverovému ratingu.
To všetko by tiež mohlo viesť k bankrotu nielen samotných emitentov, ale aj mnohých držiteľov cenných papierov, vrátane penzijných a podielových fondov. Výsledkom by potom mohla byť nová finančná kríza, ktorá bude porovnateľná s krízou z roku 2008.
 

Príspevok Spoločnosť General Electric štartuje globálnu krízu zobrazený najskôr Hlavné správy.