Spoločná armáda – nová európska utópia?

Berlín, 15. júna 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová vyhlásila, že spoločná armáda v EÚ nebude. A čo teda bude? Najpravdepodobnejšie sa bude jednať o omnoho tesnejšiu spoluprácu s Francúzskom v obrannej sfére. Lenže aj toto nie je bez otázok.
Na snímke nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová

Ursula Leyenová pre Funke Mediengruppe vyhlásila, že EÚ sa nechystá konkurovať NATO. Ozbrojené sily vraj budú formované národnými parlamentmi a budú to oni, kto bude prijímať rozhodnutia o účasti svojich vojsk v tej, či onej operácii. Ministerka zároveň neodmieta tézu, že referendum v Británii a prezidentské voľby v USA „otvorili Európanom oči“ a teraz budú brať zabezpečenie svojej obrany do vlastných rúk.
Už predtým kancelárka Angela Merkelová a prezident Emmanuel Macron nariadili ministerstvám obrany a financií rozpracovať iniciatívu o založení obranného fondu do 13. júla. „Mohli by sme spoločne financovať európske drony z obranného fondu… Ďalším projektom by mohla byť spoločná európska príprava dôstojníkov“, povedala Leyenová.
Pripomeňme, že s myšlienkou vytvorenia európskej armády prišiel predseda EK Jean-Claude Juncker. „Musíme dať nový priechod otázke a európskom obrannom zväze, otázku vytvorenia európskej armády nevynímajúc. Ide o hudbu budúcnosti a je ju už počuť, lenže mnohí Európania ju zatiaľ nepočujú“, povedal v novembri 2016. Doplnil k tomu aj výhodu o nákupe výzbroje, ktorá bude skonštruovaná spoločným úsilím.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)