Mníchov 18. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) – a možno aj iné inštitúcie – využívali kostol Frauenkirche v Mníchove, ktorý patrí k dominantám bavorskej metropoly, na sledovacie operácie. Tvrdí to spravodajský týždenník Der Spiegel.

Na snímke kostol Frauenkirche

Katedrálu malo podľa informácií Spiegla používať na sledovanie špiónov či zahraničných diplomatov komando BND s kódovým označením QB30. Na tento účel nainštalovali agenti do oboch zvoníc vysielacie a prijímacie zariadenia, vďaka ktorým mohli udržiavať rádiovú komunikáciu medzi sebou a s centrálou v Pullachu. K inštalácii zariadení malo dôjsť ešte pred pádom Berlínskeho múru v roku 1989; BND ich však už zrejme nepoužíva.
Podľa nemenovaného predstaviteľa BND využíval Frauenkirche na sledovanie aj “ďalší úrad” a na rozdiel od BND s tým možno ani v súčasnosti neprestal.
Mníchovská arcidiecéza v reakcii pre Spiegel uviedla, že v severnej veži kostola sa nachádzajú “rôzne technické zariadenia rôznych organizácií”, s informáciami o práci BND sa však treba na túto inštitúciu.
Tajná služba zasa poukázala na to, že informácie k “operatívnym otázkam” poskytuje iba spolkovej vláde a príslušným výborom Spolkového snemu.
 
Príspevok Spolková spravodajská služba používala kostol v Mníchove na sledovanie zobrazený najskôr Hlavné správy.