Washington 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)

Spojené štáty požiadali dvoch kubánskych diplomatov pôsobiacich vo Washingtone, aby opustili územie USA. Reagovali tak na incidenty, ktoré spôsobili zdravotné ťažkosti americkým diplomatom v Havane, napísala dnes agentúra DPA
Podľa stredajšieho vyjadrenia hovorkyne amerického Štátneho departmentu k vypovedaniu kubánskych diplomatov došlo ešte v máji tohto roku. Kubánci sa následne vrátili naspäť do vlasti.
Ilustračné foto

Washington ich požiadal o odchod z krajiny v reakcii na bližšie nešpecifikované incidenty, ktoré vyvolali zdravotné ťažkosti u viacerých amerických diplomatov pôsobiacich v Havane. Niekoľkí z nich sa museli zo zdravotných dôvodov vrátiť do USA.
“(Incidenty) spôsobili u týchto amerických občanov, pracujúcich pre vládu USA rôzne fyzické symptómy,” povedala hovorkyňa Štátneho departmentu Heather Nauertová, ktorú citovala agentúra Reuters.
Nauertová zdôraznila, že americké úrady zatiaľ nemajú definitívne poznatky o pôvodcovi a povahe uvedených incidentov, ktoré Washington začal evidovať už koncom minulého roka. Celú záležitosť však považujú za veľmi vážnu a dôkladne ju vyšetrujú. Bližšie podrobnosti neuviedla.
Agentúra Reuters citovala nemenovaného amerického vládneho predstaviteľa, podľa ktorého sa v priebehu posledných šiestich mesiacov objavili u viacerých pracovníkov ambasády USA v Havane problémy so sluchom a iné symptómy. Niekoľkí museli začať používať načúvacie prístroje.
Kuba proti vypovedaniu svojich diplomatov z USA protestovala a akúkoľvek zodpovednosť za uvedené prípady odmietla. Vyjadrila tiež pripravenosť spolupracovať pri ich objasnení.
“Kuba by nikdy nedovolila, aby bolo jej územie zneužité na činy zamerané voči akreditovaným diplomatom a ich rodinám,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v noci nadnes vydal rezort diplomacie v Havane.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.