Washington 25. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Spojené štáty zavedú predbežné antidumpingové clá na kanadské stavebné drevo. Uviedol to americký minister obchodu Wilbur Ross, podľa ktorého by clo malo predstavovať v priemere 20 %. Najvyššia sadzba by mala dosiahnuť 24,12 % a dotkne sa spoločnosti West Fraser Mills. Najnovší krok Washingtonu tak ešte zostrí roky sa vlečúce obchodné spory so susednou krajinou

Ilustračné foto

Rozhodnutie, ktoré sa dotkne dovozu kanadského stavebného materiálu v hodnote približne 5,66 miliardy USD (5,22 miliardy eur), zvyšuje napätie medzi susedmi práve v období, keď sa USA, Kanada a Mexiko pripravujú na rokovania o Severoamerickej dohode o voľnom obchode, známej pod označením NAFTA.

Kanada krok USA skritizovala a oznámila, že záujmy svojho priemyslu bude obhajovať prostredníctvom právnych krokov. Rozhodnutie USA podľa nej poškodí ľudí na obidvoch stranách hranice a povedie k zvýšeniu nákladov na výstavbu a renováciu domov v USA. Oznámenie Washingtonu o zavedení ciel, od ktorého si Ross sľubuje zhruba 1 miliardu USD ročne, posilnilo kurz amerického dolára voči kanadskému doláru na približne 4-mesačné maximum.

Americkí producenti stavebného dreva sa už dlhší čas sťažujú, že Kanaďania vyvážajú svoje produkty na americký trh za nízke ceny, a to vďaka nelegálnej podpore kanadskej vlády. V tejto súvislosti Ross uviedol, že situácia so stavebným drevom, ako aj ďalší problém medzi krajinami, ktorým sú kanadské reštrikcie voči americkému mliekarenskému priemyslu, poukazuje na nevýhodnosť NAFTA pre USA. Obchodná dohoda problémy stavebného dreva a do veľkej miery uzatvoreného kanadského mliekarenského trhu neriešila.

Nový americký prezident Donald Trump ihneď po nástupe do Bieleho domu oznámil, že dohoda NAFTA sa musí opätovne otvoriť a upraviť tak, aby sa deficit USA v obchode s Kanadou a Mexikom znížil. Očakáva sa, že rokovania o obchodnej dohode NAFTA sa začnú koncom leta tohto roka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.