Boston 29. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Spojené štáty si dnes pripomínajú život a dielo prezidenta Johna F. Kennedyho, ktorý by sa bol dnes dožil 100. narodenín
Americká pošta – The United States Postal Service – si Kennedyho storočnicu uctila vydaním príležitostnej známky. Predstaví ju dnes na bostonskom predmestí Brookline v štáte Massachusetts, kde sa neskorší legendárny prezident 29. mája 1917 narodil.
Republikán Joseph R. Kennedy III. počúva na slávnostnej ceremónii uvedenia novej poštovej známky pri príležitosti 100. výročia narodenia prezidenta Spojených štátov Johna F. Kennedyho v Prezidentskej knižnici a múzeu Johna F. Kennedyho v Bostone

Dnes popoludní sa očakáva aj prejav prezidentovho prasynovca Joea Kennedyho III. v bostonskom Národnom parku. Uskutoční sa aj obrad kladenia vencov k jeho hrobu na Arlingtonskom národnom cintoríne v štáte Virgínia.
Oslavu Kennedyho storočnice naplánovala aj po ňom pomenovaná prezidentská knižnica a bostonské múzeum. Program osláv zahŕňa aj prelet lietadiel americkej armády. Organizátori pre hostí objednali tortu z rodinnej cukrárne, ktorá piekla tortu na zásnuby vtedy ešte len senátora Kennedyho s Jacqueline Bouvierovou.
Od minulého piatku je v bostonskom múzeu sprístupnená výstava originálnych artefaktov, dokumentov a fotografií zachytávajúcich osobný život i politickú kariéru Johna F. Kennedyho. Počas tohto týždňa múzeum pripravilo sériu podujatí venovaných Kennedyho odkazu. Riaditeľ múzea Steven Rothstein uviedol, že mnohé z Kennedyho ideí sú nadčasové. “Sme presvedčení, že JFK bol vizionárom, ktorý nikdy nevyjde z módy,” vyhlásil Rothstein.
John F. Kennedy bol v poradí 35. prezidentom Spojených štátov. Pri nástupe do funkcie bol doteraz vekovo najmladší a zatiaľ aj jediný katolík v úrade prezidenta USA. Prezidentom bol od januára 1961 do 22. novembra 1963, keď sa stal obeťou atentátu v Dallase v štáte Texas.
Ako sa uvádza na webovej stránke venovanej prezidentovej storočnici, Kennedy inšpiroval celé generácie ľudí, aby prijali zodpovednosť za svoje krajiny i za svet tým, že sa angažujú v politike alebo občianskej spoločnosti. Ako prezident bojoval za zabezpečenie rovnakých práv a príležitostí pre všetkých Američanov, ktorých však vyzýval aj na solidaritu s tými “menej šťastnými doma i v zahraničí”. Vyzýval snažiť sa dosiahnuť aj zdanlivo nemožné – napr. keď v roku 1961 spustil nákladný vesmírny program, ktorý vyvrcholil v roku 1969 letom Američanov na Mesiac.
JFK nastavil nové smerovanie medzinárodnej diplomacie, zlepšil vzťahy USA s Latinskou Amerikou a novými nezávislými štátmi. Znížil hrozbu jadrovej vojny otvorením komunikačných kanálov s Moskvou.