Washington 20. marca 2017 (HSP/DWN/Foto:Flickr:“Vietnam War 1965 – Bomb attack by the Vi” (CC BY 2.0) by manhhai)

 

V 70-tych rokoch USA zhodili na Kambodžu viac ako 500.000 ton bômb. Teraz Washington žiada vyrovnanie vojnových dlhov od Kambodže v hodnote približne 662 miliónov dolárov

Táto požiadavka Spojených štátov spôsobila v Kambodži pobúrenie a zmätok, píše Sydney Morning Herald (SMH). V 70-tych rokoch minulého storočia totiž USA zhodili na Kambodžu viac ako 500.000 ton bômb. To je približne polovica zo zhodených bômb na Japonsko v druhej svetovej vojne.

Hoci bomby boli oficiálne určené Červeným Khmérom a Vietcongu, ktorý bojoval od roku 1970 do roku 1975 proti oficiálnej Khmérskej republike, pri bombardovaní bolo zabitých mnoho civilistov. Vo vojne prišlo o život asi 500-tisíc Kambodžanov. Americké bomby boli tak masívne, že pri bombovom útoku bolo zničené všetko v okruhu jedného kilometra. Škótsky vojnový dopisovateľ James Pringle sa v tej dobe nachádzal blízko bombardovaných oblastí. “Je to pocit, akoby nastal koniec sveta,” opísal bombardovanie Pringle.

Nevyberavé bombardovanie Američanov vyháňalo civilné obyvateľstvo do rúk Červených Kmérov, ktorým sa podarilo nastoliť svoju vládu v roku 1975. V rokoch 1975 a 1979 umreli dva milióny ľudí kvôli popravám či hladovaniu.

Predtým USA poskytli oficiálnej vláde Kambodže pôžičku vo výške 274 miliónov dolárov za predpokladu, že zabezpečí dodávky potravín v krajine. Vláda bola v tom čase riadená generálom Lonom Lolom, ktorý sa predtým dostal k moci pomocou prevratu s pomocou Američanov. Avšak keď Lon Lol v roku 1975 utiekol a vládu prevzali Červení Khméri, krajina bola systematicky zruinovaná.

Spojené štáty trvajú na splatení úveru, ktorý poskytli Kambodži v sedemdesiatych rokoch. “Pre mňa Kambodža nevyzerá ako krajina, ktorá by mala byť krátko pred bankrotom. Na celom území krajiny sa stavajú nové budovy, existuje zahraničný príliv investícií a vládne výnosy rýchlo rastú,” povedal William Heidt, veľvyslanec vlády USA v Phnom Pénh. Odmietnutie Kambodže splatiť svoj dlh voči Spojeným štátom dáva krajinu na rovnakú úroveň ako Sudán, Somálsko a Zimbabwe, tvrdí Heidt. Spojené štáty nikdy neuvažovali o zrušení dlhu.

Ale vláda v Phnom Penh reaguje pohoršene. “USA spôsobili problémy v mojej krajine a teraz od nás požadujú peniaze,” povedal Hun Sen, kambodžský premiér a bývalý veliteľ Červených Kmérov. “Spúšťali bomby na naše hlavy a teraz požadujú splatenie. Ak tak neurobíme, hovoria, že MMF nám nepožičia žiadne ďalšie peniaze,” povedal premiér na začiatku marca na medzinárodnej konferencii. V tej dobe sa hovorilo o tom, že USA napadli Kambodžu s cieľom zabíjať deti. Pringle, ktorý je už roky šéfom kancelárie Reuters v Ho Chi Minh City, súhlasí so Senom. Tvrdí, že má “absolútnu pravdu”. “Kambodža nedlhuje Spojeným štátom nič pre ich “pomoc”, ktorá viedla k zničeniu lesov a ryžových polí v Kambodži”, povedal britský reportér.