Washington 12. mája 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:Screenshot YouTube)

Americký torpédoborec, ktorý sa zapojil do veľkých vojenských cvičení NATO zameraných na protiraketovú obranu, v sobotu odpálil protiraketovú strelu SM-3. Stalo sa tak v rámci cvičenia Formidable Shield 2019. O udalosti informovalo velenie amerických námorných síl v Európe

Na snímke raketa SM-3

Podľa informácií NATO boli do cvičenia protivzdušnej a protilietadlové obrany Formidable Shield zapojené lode deviatich členských krajín, ktoré spadajú do útočných a pomocných síl. Uvádza sa, že cvičenie potrvá až do 19. mája.

V priebehu cvičenia musia byť lode spojencov (teda Kanady, Dánska, Francúzska, Talianska, Holandska, Nórska, Španielska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov) schopné “detekovať, sledovať a brániť sa proti rôznym typom protilodné a balistických striel”. Celkovo je do akcie zapojených 13 lodí, 10 lietadiel a asi 3 300 pracovníkov. Okrem toho sa na cvičeniach podieľa námorny strážny letún a prieskumné lietadlo Severoatlantická aliancia AWACS.

“Torpédoborec USS Roosevelt odpálil strelu SM-3 počas cvičenia Formidable Shield 2019. Cvičenie napomáha zlepšiť spoluprácu spojencov v reálnom čase, v integrovanom prostredí protivzdušnej a protiraketovej obrany,” píše sa v správe veliteľstve amerického námorníctva v Európe.

Už skôr americký prezident Donald Trump predstavil aktualizovanú stratégiu rozvoja protiraketovej obrany a stanovil priority súčasnej správy kvôli prítomnosti nových výziev a hrozieb vrátane Ruska. Napríklad ide o to, že americké protiraketové obranné zariadenia v Rumunsku a Poľsku dostane novú úpravu protilietadlovej riadenej strely SM-3.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj