Washington 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Anton Denisov)
 

Tento mesiac je to už druhý incident, pri ktorom Spojené štáty vyslali do vzduchu stíhačky, aby zachytili ruské strategické bombardéry blízko Aljašky.

Ilustračné foto

V stredu večer Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD) vydalo vyhlásenie, v ktorom stojí, že dve stíhačky F-22 eskortovali dva ruské strategické bombardéry, ktoré leteli v blízkosti západného pobrežia Aljašky. Americký vzdušný priestor však nenarušili.
Zaujímavé na celom incidente je to, že sa odohral 11. septembra, v dobe výročia teroristického útoku v roku 2001. V tej dobe NORAD uzemnil všetky civilné lietadlá. Tento incident sa odohral o desiatej hodine večer miestneho času.
Dňa 1. septembra došlo k podobnému incidentu pri Aleutských ostrovoch, kedy NORAD zachytil ruské lietadlá letiace v rovnakej formácii. Na konci mája bol hlásený ešte ďalší podobný prípad.
Posledný prípad sa odohral na pozadí prebiehajúceho najväčšieho ruského vojenského cvičenia od roku 1981 Vostok 2018.
Deň po zachytení ruských lietadiel Twitter ruského ministerstva obrany zverejnil video, ktoré zachytáva vzlet dvoch strategických bombardérov Tu-95MS. Nie je však jasné, či ide o rovnaké lietadlá, o ktorých hovorí správa NORAD.
 

 

Príspevok Spojené štáty opäť zachytili ruské strategické bombardéry blízko Aljašky zobrazený najskôr Hlavné správy.