Washington 9. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Spojené štáty navrhnú krajinám strednej Európy podporu v skúmaní súvislostí korupcie ruského a čínskeho vplyvu v regióne. Uviedol to v piatok vysokopostavený zástupca amerického ministerstva zahraničných veci

Ilustračné foto

Vyhlásenie nasledovalo po oznámení o návšteve ministra zahraničia USA Mika Pompeo 11. 15. februára v Maďarsku, Slovensku, Poľsku, Belgicku a Islande.
Veľká časť nášho znepokojenia sa týka rozsahu korupcie v strednej Európe, vrátane Maďarska. Problém korupcie vytvára kanály pre vplyv Ruska a Číny, v skutočnosti je ťažké tieto dva problémy oddeliť. Jedna z iniciatív, ktoré Spojené štáty navrhnú, je podpora z ich strany úsilia o sústredenejšie skúmanie, aby zabránili korupcii a ruskému a čínskemu vplyvu,uviedol.
Diplomat tiež uviedol, že USA sa snažia zvýšiť svoju diplomatickú, obchodnú, vojenskú a kultúrnu prítomnosť v strednej Európe. Podľa neho kvôli nedostatku americkej aktivity sa v regióne objavili vákua, ktoré by Rusko a Čína chceli zaplniť.
Podľa zdroja naposledy americký minister zahraničia navštívil Bratislavu pred 20 rokmi, počas tohto obdobia vykonal asi 65-66 návštev Francúzska. Vladimir Putin sa v Maďarsku objavil dvakrát v priebehu minulého roka, naopak, americký prezident bol naposledy v Budapešti v roku 2006.
Predtým spoločnosť Transparency International zverejnila vlastný medzinárodný rebríček z 180 krajín sveta, podľa ktorého v Česku došlo k zníženiu úrovne korupcie. V roku 2015 sa krajina nachádzala na 37. pozíciu, v roku 2016 na 47. mieste, v roku 2017 bola 42. V rámci rebríčka sa Slovensko nachádza na 57. pozícii. Spojené štáty však počas minulého roka prišli o svoju pozíciu na 16. mieste, klesli na 22. pozícii. Do dvadsiatky sa nedostali prvýkrát za 20 rokov.
Sputnik v decembri 2018 informoval, že podľa výsledkov prieskumu spoločnosti IFOP považuje 66% Američanov úroveň korupcie, ku ktorej dochádza na najvyšších štátnych postoch, za veľmi vysokú.
 
Príspevok Spojené štáty: Korupcia v strednej Európe je výsledkom vplyvu Ruska a Číny zobrazený najskôr Hlavné správy.