Moskva 22. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Zámer Spojených štátov odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) vyvoláva znepokojenie, konštatoval v pondelok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Takýto krok by podľa neho spôsobil, že svet by bol “nebezpečnejší”. Peskov pritom poznamenal, že Washington zatiaľ nepodnikol žiadne kroky smerom k odstúpeniu od INF v rámci postupu, ktorý je v tejto zmluve zakotvený

Na snímke Dmitrij Peskov

Na fakt, že Washington ešte neaktivoval oficiálny postup odstúpenia od INF, upozornil aj ruský minister zahraničných Sergej Lavrov, ktorý sa v pondelok v Moskve stretne s poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom.
Podľa ruských médií ruská strana od Boltona očakáva vysvetlenie sobotňajšieho vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa o zámere Washingtonu odstúpiť od INF s odôvodnením, že Rusko ju nedodržiava.
Proti tomuto tvrdeniu sa počas víkendu ohradilo viacero ruských politikov a v pondelok aj hovorca Peskov, keď na brífingu v Moskve vyhlásil: “Rozhodne nesúhlasíme s tým, že Rusko porušuje INF. Rusko bolo a zostane oddané klauzulám tejto zmluvy. Zámer odstúpiť od nej vyvoláva, samozrejme, znepokojenie, lebo kroky, ktoré budú reálne podniknuté, urobia zo sveta oveľa nebezpečnejšie miesto”.
Vo svojom vyhlásení Peskov naopak upozornil na to, že Rusko opakovane a na dostatočne odbornej úrovni zverejňovalo dôkazy o tom, že “Spojené štáty narušujú základy a základné ustanovenia tejto zmluvy”.
Spresnil, že ide napríklad o inštalovanie protirakiet, ktoré sú schopné nielen zachytiť raketu protivníka, ale plniť súčasne aj funkciu rakiet krátkeho a stredného dosahu. Podľa Peskova sa na to využívajú “útočné drony, ktoré tak de facto nie sú ničím iným ako raketami krátkeho a stredného doletu”.
Minister Lavrov uviedol, že Rusko je “zodpovedné za globálnu stabilitu a očakáva, že Spojené štáty sa tiež nevzdajú svojho dielu zodpovednosti”. Vyhlásil tiež, že tento zodpovedný prístup by sa mal prejaviť aj vo vzťahu k Zmluve o znížení počtu strategických zbraní, ktorej účinnosť by podľa neho mala byť predĺžená aj po roku 2021, keď uplynie prvých desať rokov od jej vstupu do platnosti (5. februára 2011).
Lavrov v tejto súvislosti povedal, že Rusko je pripravené rokovať o týchto záležitostiach so Spojenými štátmi. Poznamenal však súčasne, že “existujú problémy, ktoré si vyžadujú odbornú diskusiu, nie cez megafóny, či mikrofóny”, a rokovania v súlade s postupmi, ktoré sú stanovené v tej-ktorej dohode.
 
Príspevok Spojené štáty ešte neaktivovali oficiálny postup odstúpenia od INF zobrazený najskôr Hlavné správy.