Paríž 9. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Foreign Ministry)

Spojené štáty americké môžu pomôcť podporiť dialóg s Iránom a zmierniť narastajúce napätie aj napriek tomu, že vlani odstúpili od jadrovej dohody s Teheránom z roku 2015. Vyjadril sa tak francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian

Na snímke Jean-Yves Le Drian

Ako povedal francúzskemu Senátu, rozhodnutie Iránu prekročiť dva limity zakotvené v dohode – na zásoby obohateného uránu a na obohacovanie uránu nad 3,67 percenta – predstavuje “zlú reakciu na zlé rozhodnutie”. Tým odkazoval na odstúpenie USA. Francúzsko chce podľa Le Driana vytvoriť “priestor pre dialóg” na deeskaláciu potenciálne nebezpečnej situácie a prezident Emmanuel Macron sa už v tejto veci rozprával s iránskym lídrom aj americkým prezidentom. “Američania, aj keď už nie sú signatári… môžu urobiť potrebné gestá zmierovania, aby sa otvoril priestor na diskusiu s cieľom predísť nekontrolovateľnej eskalácii alebo nešťastiu,” povedal Le Drian.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj