Ankara 8. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu vyhlásil, že nákup ruských protilietadlových systémov S400 nie je otázkou politiky. Ako oznámila agentúra Askanews, diplomat na medzinárodnej konferencii Stredomorské dialógy v Ríme vyhlásil, že Ankara sa obrátila na Washington a Paríž so žiadosťou o predaj systémov protivzdušnej obrany, ale žiadosť bola zamietnutá

Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Chceli sme kúpiť systémy od spojencov, ale oni ich nepredali. Tak sme šli inam, vysvetlil Cavusoglu.

Zdôraznil tiež, že Turecko sa chystá kúpiť ďalšiu sadu systémov protiraketovej obrany. Minister zahraničných vecí pripustil, že Ankara opäť môže kúpiť ruské S400, ak spojenci v NATO jej žiadosť opäť zamietnu.

Šéf tureckej diplomacie zdôraznil, že Rusko je susedná krajina a vzájomná spolupráca prináša svoje plody.

Dodávky systémov S400

Tento rok Rusko splnilo kontrakt na dodávku štyroch divízií S400 Turecku v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Dohoda tiež predpokladá opciu na ešte jeden komplet.

Dodávky S400, ktoré spôsobili krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a USA, sa začali v polovici júla. Podľa slov tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana budú systémy odovzdané do výzbroje v apríli 2020.

Spojené štáty požadovali od Ankary, aby nákup zrušila a namiesto ruských systémov kúpila americké komplety Patriot. V opačnom prípade hrozili zrušením dodávok bojových lietadiel piatej generácie F35, na ktorých vývoji sa Turecko podieľalo. Okrem toho Washington hrozí aj uvalením sankcií. Ankara ale akékoľvek americké požiadavky odmietla.

Turecko začalo testovanie radarov systémov S400 na amerických stíhačkách F16 a ďalších lietadlách. Americký minister zahraničia Mike Pompeo na to vyhlásil, že začatie skúšok vzbudzuje znepokojenie USA, ale Washington chce pokračovať v prerokovaní tohto problému s Ankarou.

Erdogan predtým uvádzal, že chce o dodávkach F35 rokovať so Spojenými štátmi do apríla 2020. Ankara tiež zvažuje alternatívne varianty voči dodávkam amerických F35. V novembri to vyhlásil turecký minister obrany Hulusi Akar.

V Turecku ale stále majú záujem o zakúpenie amerických lietadiel. Pritom chcú, aby F35 boli kompatibilné s S400. Spojené štáty medzitým pracujú na tom, aby našli náhradu za dodávky tureckých súčiastok pre lietadlá F35.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj