Bratislava 5. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA-/Marko Erd)

V stredu Okresný súd Košice II vydal opätovne oslobodzujúci rozsudok v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Deväť mužov a jednu ženu, ktorí mali ako členovia Policajného zboru (PZ) vtedy službu, Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania. Hoci rozsudok ešte nie je právoplatný, splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity Ábelovi Ravaszovi sa nepozdáva

Na snímke Ábel Ravasz

Rozhodnutie Okresného súdu v Košiciach je pre Ábela Ravasza prekvapením.

„Rozhodnutie súdu rešpektujem, zamýšľam sa však nad motiváciou takéhoto rozsudku. Mám obavy, že takéto rozhodnutia len prispievajú k šíreniu neistoty – a to nielen medzi menšinami, ale v celej spoločnosti – a môžu u ľudí na Slovensku ešte viac prehlbovať nedôveru v slovenské súdnictvo,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

K včerajšiemu rozhodnutiu sa na sociálnej sieti vyjadrila aj novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá v súčastnosti pôsobí v denníku SME. Hanzelovej sa nepáči, že súd video, ktoré dokazuje vinu policajtov, nepripustil ako dôkaz, pretože bolo získané nezákonne.

„Prípad sa ťahá desať rokov. Dnes opäť policajtov oslobodili. Všetci vieme, že sa to stalo, všetci vieme, ako to bolo, ale všetci vlastne potichu tolerujeme, že „cigánska banda“ si to zaslúžila,“ okomentovala prípad.

V súvislosti s prípadom spomenula aj nedávny rozhovor, ktorý robila s právnikom Romanom Kvasnicom. Po skončení sa totiž spolu rozprávali o prípade zbitých Rómov v Moldave nad Bodvou, ale aj o Hedvige Malinovej. Z ich rozhovoru malo vyplynúť, že vlastne nás to dnes celé dobieha a vyplavujú sa šialené príbehy sudcov a prokurátorov.

„Lenže ono to tými Rómami a Hedvigou začalo, a stokrát sme na to všetci upozorňovali. Že štát, polícia a súdy sa nemôžu zneužívať na politický boj proti najslabším článkom spoločnosti, proti menšinám a chudobným. Nikto sa ich vtedy nezastal, a dnes tu máme rozmery týchto obludností šialeného charakteru a čudujeme sa, že si tu každý robí čo chce. Nejde o to, či máte, alebo nemáte radi Rómov. Je jedno, čo si o nich myslíte. Máme tu prísne pravidlá pre políciu aj súdy, pretože majú v rukách veľkú moc, ktorú nesmú zneužívať,“ argumentuje Hanzelová a tvrdí, že ak dovolíme, aby sa to v niektorých prípadoch ohýbalo a „zatvorilo sa očko“, vymkne sa nám to z rúk a nakladačku dostane hocikto.

„Je dobré, že Marián Kočner je na súde. Je dobré, že Ladislav Bašternák sedí. Ale kým nebudú cítiť spravodlivosť chlapci z Luníka, alebo Igor z Moldavy, ťažko môžeme hovoriť, že žijeme v spravodlivej krajine. A pamätajte si – dnes sú to chudobní Rómovia, zajtra to môže byť váš synovec z Petržalky,“  tvrdí v závere príspevku.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj