Bratislava 12. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Takuja Haneda má 32 rokov a na Slovensku žije už viac ako dekádu. V osemnástich sa rozhodol precestovať polovicu zemegule – z “krajiny vychádzajúceho slnka” ho pod Tatry prilákal vodný slalom. Na Slovensku vyštudoval vysokú školu, naučil sa jazyk a zo spolupráce s trénerom Milanom Kubáňom bola až bronzová medaila medzi kanoistami na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro

Na snímke Takuja Haneda

Vo vlasti je Takuja Haneda vodnoslalomárskou hviezdou. Preto nie je prekvapením, že práve v tomto športovom odvetví sa bude naňho upierať pozornosť v súvislosti budúcoročnou olympiádou v Tokiu. “Ľudia u nás sa naozaj snažia, aby sa o rok konala dobrá olympiáda. Tešia sa na ňu. Do Tokia sa olympiáda vracia po dlhých 60 rokov a môžem povedať, že je sa na čo tešiť,” prezradil Takuja Haneda plynulou slovenčinou v rozhovore pre agentúru SITA.

Priblížil tiež, ako v Japonsku vnímajú olympijské hry. “Počas olympiády celá krajina sleduje televíziu a zaujíma sa o dianie pod piatimi kruhmi. Teraz to budeme mať doma a už niekoľko rokov, teda nie len teraz tesne pred olympiádou, sa všetci tešia a pozorne sledujú, čo sa deje. Celá krajina tým žije,” pokračoval.

Až donedávna Japonsko nedisponovalo ani jedným kanálom pre potreby vodného slalomu. V súvislosti s OH 2020 museli Japonci postaviť nový areál, čím sa Hanedovi splnil jeden zo snov. “Náš dlhoročný sen bol, aby sme mali v Japonsku kanál pre vodný slalom. Doteraz sme nemali žiaden, aj preto stále trénujem v Bratislave. Je super, že ho mám aj doma,” potešil sa milovník žinčice či slovenskej kapusty. “Asi tam nebude možnosť trénovať denne, ale keď tú šancu dostanem, rád sa budem pripravovať aj doma,” pokračoval.

Keďže už aj v Tokiu bude možnosť venovať sa vodnému slalomu, Takuja Haneda by bol rád, ak by sa v jeho vlasti rozbehli výchovné programy pre deti a mládež. “Musíme využiť, že už máme kanál. Po kariére by som sa doma v tomto smere rád angažoval,” poznamenal pre agentúru SITA. Kariéru však ešte nekončí, takže priebežne by mohol využiť svoje kontakty na Slovensku, aby odporučil nejakých odborníkov na prácu v Japonsku. “Ak bude možnosť, tak už teraz odporučím nejakých trénerov zo Slovenska. Podľa mňa sú slovenskí tréneri aj pretekári super. Usilujem sa o to, aby v našom športe boli dobré vzťahy medzi Slovenskom a Japonskom,” poznamenal.

Pred OH 2020 bude pravdepodobne mať Takuja Haneda najlepšie podmienky na prípravu v novom olympijskom kanáli. Poznať ho bude asi najlepšie spomedzi všetkých pretekárov, rád by túto malú výhodu aj využil. “Zo všetkých asi budem mať najviac šancí spoznávať kanál, tak budem pracovať na tom, aby to bola moja veľká výhoda. Zamakám a uvidím, na čo mi to bude stačiť,” doplnil s úsmevom pre agentúru SITA.

Keďže z každej krajiny sa pod päť olympijských kruhov môže v každej disciplíne dostať nanajvýš jeden pretekár z každej krajiny, na Slovensku prebieha aj medzi kanoistami tuhý boj o túto jednu miestenku – získa ju jeden z trojice Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš. Koho z tohto tria favorizuje Haneda? “Veľmi ťažko povedať, kto z nich sa dostane do Tokia. Všetci traja sú veľmi vyrovnaní a patria medzi úzku svetovú špičku. Sám som veľmi zvedavý, komu sa to podarí,” dodal.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj