Toledo 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Flickr)
 

Vedci z americkej univerzity v Tolede zistili, že modré svetlo, ktoré v noci vylučujú displeje smart telefónov, vyvoláva stratu zraku. Všetko prebieha kvôli vytváraniu toxickej formy retinolu, čo je chemická látka, ktorá je obsiahnutá v bunkách sietnice, informujú o tom noviny Science Alert.

Ilustračné foto

S vekom dochádza k degenerácii žltej škvrny, ktorá zhoršuje zrakovú ostrosť a je dôvodom asi polovice prípadov slepoty u ľudí starších ako 55 rokov. Zároveň odumierajú cievy, ktoré zásobujú bunky sietnice. Farba v modrom, šedivom a fialovom rozpätí podľa vedcov zhoršuje porušenie sietnice, ale do dnešných dní vedci netušili, nakoľko je tento vplyv vážny.
Vedci zistili, že k žltej škvrne dochádza kvôli vzniku skrútenej formy retinolu — odvodeného vitamínu A, ktorý má toxický vplyv. Tento proces je zvrátiteľný, u niektorých ľudí je však neefektívny, kvôli čomu dochádza k hromadeniu patogénnej formy. To vedie k tomu, že v membráne buniek sú narušené funkcie fosfolipidpov, takže kvôli zvýšenej úrovni vápnika bunky menia formu a umierajú.
 

Príspevok Spíte s mobilným telefónom? POZOR! Vedci varujú pred stratou zraku zobrazený najskôr Hlavné správy.