Bratislava 10. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Podľa Spišiaka  k vyriešeniu Valkovej vraždy prispel časový odstup
Je úspechom polície, že aj po časovom odstupe sa podarilo objasniť vraždu prominentného advokáta Ernesta Valka. Pre TASR to dnes uviedol bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Na snímke z roku 2011 bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak

“Ja sa osobne teším, ak je to naozaj tak, že sa podarilo objasniť vraždu Valka a gratulujem polícii, že to dokázala. Vidieť, že dá sa postupovať aj s časovým odstupom, niekedy v takýchto prípadoch je ten časový odstup možno nevyhnutný kvôli operatívnej situácii, ktorá existuje,” povedal Spišiak.

“Samozrejme, ako som už spomenul, niekedy je nevyhnutný časový odstup, pretože páchateľ časom stratí ostražitosť. Myslí si, že už je všetko zabudnuté, niekde sa pochváli, niečo niekde povie, spolupáchatelia, svedkovia začnú hovoriť. Viete, časom sa všetko – buď ihneď, alebo potom s veľkým časovým odstupom – ukáže,” dodal bývalý policajný prezident.

Objasniť vraždu po siedmich rokoch bolo skutočne náročné. Uviedol dnes pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.
“Ja osobne to hodnotím predovšetkým ako úspech polície, pretože objasniť vraždu po siedmich rokoch je skutočne veľmi náročné, veľmi zložité a domnievam sa, že v tomto prípade polícia nestratila záujem o tento prípad a podrobne rozpracovávala každú informáciu, ktorá sa o prípade vyskytla. Ja som už viackrát prezentoval, že pri trestných činoch vrážd je veľmi dôležitá práca na mieste činu a prvé tri dni takzvaného pátrania po horúcej stope – vyhodnotiť, zabezpečiť, analyzovať a dokázať využiť všetky dôkazy z miesta činu,” povedal Ivor.

Podľa jeho slov ak sa to nepodarí, či už z objektívnych, alebo subjektívnych príčin, dôkazná situácia sa potom zo dňa na deň, z mesiaca na mesiac, z roka na rok zhoršuje a je čoraz slabšia. V takom prípade polícia nesmie poľaviť a nesmie akúkoľvek informáciu, ktorú dostane o prípade, podceniť.

“Ja by som bol veľmi rád, keby toto obvinenie sa preukázalo aj v priebehu vyšetrovania nazhromaždením príslušného množstva dôkazov, aby bolo možné podať obžalobu a páchateľa alebo páchateľov postaviť pred súd,” dodal Ivor.

Polícia po siedmich rokoch objasnila vraždu Ernesta Valka. Za jeho smrťou má byť lupič J. R. Denníku N to potvrdili dva zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

O Valkovej vražde sa podľa denníka rozhodol svedčiť človek, ktorý pri nej bol.

„Národná kriminálna agentúra pod dozorom prokuratúry už niekoľko dní vykonáva úkony smerujúce k tomu, že obviní páchateľa. Bol ním podľa polície lupič. Páchateľa usvedčili jeho spolupáchatelia, ktorí sa proti nemu rozhodli svedčiť a ktorí sú odsúdení pre iné trestné činy,“ napísal Denník N.

Ernesta Valka zavraždili 9. novembra 2010 v jeho dome v Limbachu.